Filmy žánru: Dokumentární

Hlasy v hlavě (Stimmen im Kopf) 2016

Šest až patnáct procent lidí během svého života slýchá hlasy v hlavě. Mnoho z nich žije ve společnosti svých neviditelných společníků dokonce až do smrti. Více než polovina z těchto lidí je psychicky zdravá a funguje naprosto normálně. A přesto se na ně společnost stále dívá z patra. Z toho důvodu se jenom hrstka z nich odvážila otevřeně promluvit o svých zkušenostech. Jaká vysvětlení nabízí věda, pokud jde o fenomén hlasů v hlavě? Odkud se berou? Především v minulých stoletích byly považovány za znamení poruchy mozku. Ale dnešní vědecké výzkumy vrhají na tuto podivuhodnou záhadu nové světlo – a odkrývají fantastická fakta. Skeny mozku odhalily, že hlasy v hlavě nejsou výsledkem představivosti“ a zasažení skutečně něco slyší“. V mnoha případech je význam sděleného mnohem důležitější, než se dříve předpokládalo.

Odhalená řeč těla (Ce corps qui parle) 2013

Tělo nelže. Způsob jeho komunikace mimo naše vědomí je často sdělnější než slova.Řeč těla je přirozenou součástí našeho života. Ukazuje se, že tento způsob komunikace může být v některých případech sdělnější než slova. Proč bychom jinak rozkládali rukama, když osoba, se kterou telefonujeme, nás ani nevidí? Rozumět řeči těla by chtěl snad každý, zejména v případě, když má pocit, že jej chce někdo podvést či obelhat. Jenže většina lidí si při odhalování lží moc dobře nevede, a proto se tímto problémem začali zabývat psychologové. Znalost nonverbální komunikace se stala užitečným nástrojem při vyšetřování zločinů. Je také nezbytnou schopností členů ochranek a vysoce ceněnou komoditou ve světě marketingu.

Kuba: Všechny barvy Havany (Kuba: Všechny barvy Havany) 2018

Havana je krásné město. Je velmi příjemné projít se po jeho starých koloniálních ulicích a náměstích, po Maleconu. Protože na ostrov svobody stále platí omezený dovoz aut, vozí se turisté starými americkými bouráky. Některé mají ještě originální motor a jsou vysoce ceněné, ty nej za 80 000 USD. Kuba stále představuje archu komunismu, rum, staré káry, doutníky, tanec a zpěv. Kuba leží jen pár set kilometrů od Mexika, a od Floridy ještě méně. Několik větších ostrovů a stovky malých vytvořily úzký pruh země. Kuba je přezdívaná jako Ostrov svobody. Hlavní město Havana a vlastně celá země by se mohly nazývat ostrovem skvělého počasí. Je totiž jedno, jestli se sem rozhodnete jet v lednu nebo v červenci, v Havaně je pořád teplo a svítí zde sluníčko. Kronika této karibské země je velmi pestrá. Vše se od základu změnilo, když zde roku 1492 přistála námořní výprava původně směřující do Asie. Byla to výprava mořeplavce ve španělských službách Kryštofa Kolumba. Hlavní město Kuby se původně jmenovalo San Cristóbal de la Havana. Do těchto míst bylo přestěhováno v 16. století. V pozdějších letech čelila Havana několikrát útokům pirátů. Z té doby se zachovala řada pobřežních pevností. Havana se velmi rychle stala centrem koloniální Kuby a důležitou zásobovací základnou pro celou Latinskou Ameriku. Právě z Havany byly vysílány další dobyvatelské výpravy do všech koutů Karibiku, včetně té nejznámější Cortézovy, kvůli které padla starodávná říše Aztéků.

Toskánsko, magická část Itálie (Toscane: La bella Italia) 2014

Synonymum pro krásu, kulturu a historii v srdci Apeninského poloostrova.Toskánsko, to není jen Florencie. Mezi mořem a horami nabízí čarokrásné přírodní scenérie, zelené kopce obklopené cypřiši a háje olivovníků. Odkrývá nádherná města i poklidné vesničky s výjimečným historickým dědictvím. To vše okořeněné nezapomenutelnými kulinářskými zážitky. Obyvatelé si pečlivě chrání tradice, zděděné z velkolepé a bohaté minulosti. San Gimignano, Siena, Pisa, Chianti, ale třeba i ostrov Elba – to jsou místa, která zná bezesporu celý svět. My vám přesto ukážeme i trochu jiné Toskánsko.

Úsvit samořiditelných automobilů (Horizon: Dawn of the Driverless Car) 2017

Otvírá se nám svět, v němž auta řídí sama sebe a my jsme pouhými cestujícími, které převáží všemocná, ekologická technologie, která nikdy neudělá chybu. Ta doba už se blíží… Motorová vozidla zmenšila svět, zvýšila osobní svobodu člověka a v mnoha směrech rozšířila naše obzory. Mají ale také svou odvrácenou stranu. Auta ničí životní prostředí, otravují vzduch, který dýcháme, a zabíjejí nás i mnohem přímočařejšími způsoby. Ale všechno se stále vyvíjí. Dozvíme se zde o umělé inteligenci, která je potřeba k tomu, aby nahradila lidské řidiče, nahlédneme do světa aut bez řidičů a zjistíme, že i kdyby vše fungovalo bezchybně, tak reálně, bez ohledu na lákavé PR, má tato budoucnost i problematické aspekty. Počínaje etickou stránkou nehod autonomních vozidel až po dopady na trh práce. A může se stát, že se tato auta obrátí proti nám způsobem, který si nikdo z nás neumí ani představit.

Vzducholodě, zpátky do budoucnosti (Zeppelin, retour vers le futur) 2017

V dnešní době, kdy hledáme co nejekologičtější způsoby dopravy, vyvolal obrovský pokrok vědy spolu s dávnou touhou člověka létat novou vlnu zájmu o řiditelné vzducholodě… Před osmdesáti lety došlo k tragické nehodě slavné vzducholodě Hindenburg, o které se traduje, že odsoudila tyto vzdušné koráby k zániku. Nyní ale došlo k názorovému obratu. Přeprava těžkých nákladů, vědecké platformy určené pro monitorování a výzkum, luxusní turistika a dokonce stratosférická stanice – v tom všem vidí vědci a výrobci budoucnost vzdušných obrů. Ve Francii, v Německu, v Anglii a ve Spojených státech vznikají projekty, které mají vzducholodím vrátit jejich dávnou slávu. Dokument nabízí pohled do slavné historie vzducholodí a zároveň mapuje současný vzrůstající zájem o tyto impozantní létající stroje a úsilí o jejich návrat na oblohu.

Lidstvo z vesmíru (Mankind from Space) 2015

Díky CGI se vypravíte na epickou cestu objevů, která vám přiblíží příběh lidstva, od vývoje z lovce a sběrače po druh dominující světu.

Be Here Now (Be Here Now) 2015

Ebenové otroctví (Bois d’ébène) 2016

Strhující francouzský dokudramatický příběh o trhu se svobodou. Od patnáctého do devatenáctého století probíhal mezi Evropou, Afrikou a Amerikou rozsáhlý trh s otroky. Více než dvanáct milionů mužů, žen a dětí z afrického pobřeží bylo prodáno do otroctví. Bílí otrokáři je vytrhli z jejich domoviny a přepravili přes Atlantik až do Nového světa. Trh s otroky se během sto padesáti let výrazně rozšířil a odolal i několika pokusům o jeho zrušení. Ve Francii bylo otroctví oficiálně zrušeno 27. dubna 1848. Dobové záznamy, lodní deníky a dopisy majitelů lodí vytvořily kostru tohoto příběhu. Příběhu o otroctví. O osudu Yanky a Torikiho, kteří se narodili jako svobodní lidé v Guinejském zálivu.

Cestování na okraj vesmíru (Journey to the Edge of the Universe) 2008

Dokumentárny film, ktorý je skôr film ako dokument. Zobrazuje cestu cez našu slnečnú sústavu až na okraj vesmíru, kde stále prebiehajú procesy jeho tvorby. Dokument sa venuje každej planéte našej slnečnej sústavy a postupne pokračuje do hlbín vesmíru, pričom sa pristavuje pri rôznych známych aj neznámych úkazoch, ktoré vesmír ukrýva. Nevtieravý komentár obohacuje vynikajúca grafika CGI, ktorú vhodne dopĺňa soundtrack, šitý na mieru.