Archivy blogu

O fovos (The Fear) 1966

Srdcový král (King of Hearts) 1966

V posledních měsících I. světové války je anglický voják Plumpick poslán do francouzského městečka, aby objevil a zneškodnil výbušniny, které tam nainstalovali Němci. Obyvatelé utekli a ve městě zbyli jen chovanci blázince a zvířata v místní zoo. Blázni projdou bránou a celé město jim patří. Každý z nich najde svůj svobodný prostor ve městě. Nic jim nebrání, aby se stali právě tou postavou, o které sní. A toho krásného anglického vojáka pasují na svého krále, Plumpick se tak nechtíc stává Srdcovým králem. Všemi obdivován, uprostřed panoptika šťastných postav, nepřestává pátrát po výbušnininách a především mechanismu, který má tyto nálože odpálit. Ale Angličané, stejně jako Němci, už jsou pěkně nervózní.

SOS Conspiracion Bikini (S.O.S. Conspiración Bikini) 1966

Bariéra (Bariera) 1966

Django střílí první (Django spara per primo) 1966

Dva bandité, bankovní úředník a lovec hlav závodí, kdo se jako první dostane k ukradenému zlatu… Mladý Django potká v pustině lovce hlav, který veze mrtvolu hledaného muže do města s úmyslem vyzvednout si odměnu. Django zjišťuje, že mrtvý není nikdo jiný než jeho otec. Rozhodne se vyzvednout si odměnu sám a při té příležitosti zjistit, kdo a za co se jeho otci mstil… Po úspěchu filmu s v hlavní roli začali tvůrci spaghetti westernů do názvů houfně pašovat jméno Django – i když s příběhem původního filmu z roku 1966 měla jejich díla jen málo společného. Zdejší představitel hlavní role, nizozemský herec Roel Bos (zde pod pseudonymem ), má výhodu fyzické podobnosti s Nerem, jeho Django ale přiznaně čerpá též ze či z bezejmenné postavy ve filmu . Za zmínku stojí výkon Idy Galli (v titulcích pod pseudonymem ), osvědčené představitelky westernových dámiček v nesnázích, která si zde s viditelnou chutí střihla roli intrikánky a mrchy.

Tampeko (Fort Yuma Gold) 1966

Válka Severu proti Jihu se chýlí ke konci. Vše může zvrátit jediný dopis. Bude včas doručen do pevnosti Yuma? … Na sklonku americké občanské války je uvězněný konfederační důstojník Gary Diamond pod ochranou vyslán do pevnosti Yuma, aby varoval zdejší posádku před nájezdem povstalců. Chystaná akce však není ničím jiným než lstí darebáků ze Severu i Jihu, kteří se spolčili, aby si během nastalého zmatku přivlastnili zlato v pevnosti. Diamond se musí zbavit své proradné eskorty a misi dokončit sám… Originální, košatý příběh inspirovaný románem  Carův kurýr byl natáčen ve španělské Almeríi, což filmu dodává sugestivní, vyprahlou atmosféru planoucí slunce je tu dokonce jednou využito jako originální mučicí nástroj.

Rasputin: The Mad Monk (Rasputin: The Mad Monk) 1966

Příběh začíná na ruském venkově, kde Rasputin léčí nemocnou manželku hostinského. Později je popotahován pravoslavným biskupem za sexuální nemravnosti a násilí, ale hostinský se jej zastane. Rasputin tvrdí, že je sexuálně nemorální, aby dal Bohu hříchy, které stojí za odpuštění. Také prohlásí, že jeho ruce mají léčivé účinky, i když biskup tvrdí, že jeho moc je od Satana. Jede do Moskvy, kde se prodere do domu Dr. Zargoa, odkud začne své tažení na získání vlivu nad carevnou. Zmanipuluje carevninu dvorní dámu Soňu, kterou zneužije, aby uspokojil svůj sexuální apetit a získal přístup k carevně. Sonin bratr Petr, rozzuřený Rasputinovým svodem, získá Ivana, aby mu pomohl dosáhnout mnichova pádu.

Jeptiška (La Religieuse) 1966

Příběh napsal filozof Denis Diderot podle skutečné události, která se odehrála v Paříži v letech 1757-60. Své dvacetileté i mladší dcery dávali tehdy rodiče do klášterů, aby je nemuseli živit a platit jejich věna. Oděny jako nevěsty byly dívky zasnoubeny s Kristem a v klášterech zůstávaly do své smrti. Suzanne se rozhodli rodiče dát do kláštera, aby její matka vykoupila svůj hřích. Byla nemanželské dítě. Museli za její přijetí hodně zaplatit, přesto byla za matčino selhání i zde považována za méněcennou. Pod nátlakem rodičů i řádových sester nakonec souhlasí a stane se jednou z nich. V klášteře je trestána za sebemenší prohřešek, mnoho dní stráví ve studené a vlhké kobce. Když se dozví, že její otec i matka zemřeli a jméno svého pravého otce nezná, je si jista, že zůstala na světě úplně sama. Přesto napíše tajně žádost o propuštění z řádu. Je však před tímto krokem varována advokátem i sestrami. Při výměně názoru s matkou představenou Suzanne ve vlně emocí vykřikne, že nechce řád ani víru, že chce být svobodná. Obvinění z toho, že je posedlá ďáblem, na sebe nenechá dlouho čekat.

Dva tygři (Dva tygři) 1966

Když dobrovolný policejní pomocník je příliš iniciativní, zaviní více zmatků než užitku. Lubomír Lipský svou postavu znatelně karikuje, když se úporného snaživce vede k vyšetřování. Nebožák netuší, co všechno výpověď nepříliš důvěryhodné svědkyně dokáže způsobit… Nepříliš povedená komedie se vyznačuje parodickými náběhy, které se dotýkaly tehdy obdivovaných děl (třeba Démantů noci).

A co dále, Baltazare (Au Hasard Balthazar) 1966

Strhující umělecké dílo , jednoho z nejuznávanějších režisérů v dějinách kinematografie. Osel Baltazar putuje od jednoho pána ke druhému. Někteří jsou laskaví, jiní krutí, ale všichni mají motivy, které zvíře nechápe. Baltazar vede podobný život jako jeho první majitelka Marie. Sužovaný osel musí projít skrz všechny lidské neřesti. Ačkoli je bezmocný, přijímá svůj osud s noblesou. Díky Bressonově nekonvenčnímu přístupu ke kompozici, zvuku a vyprávění se z tohoto prostého příběhu stává dojemné podobenství o čistotě a transcendenci.