Archivy blogu

25. hodina (The 25th Hour) 1967

Obyčejný muž uprostřed neúprosného kola dějin… Válečné drama je jakousi odyseou prostého rumunského rolníka Johanna Moritze, který touží jen po tom, aby mohl poklidně žít se svou krásnou ženou a dětmi. Na udání místního úředníka, kterému se až příliš líbí jeho manželka, je odvlečen do koncentračního tábora. Marně píše odvolání a posílá dopisy své ženě. Komise pro rasovou čistotu u něj zjistí germánské rysy a Moritz se zcela paradoxně dostává do oddílu SS. Nosí jejich uniformu a jeho fotografie se ocitne na titulních stranách předních nacistických novin. Přežije, ale tím jeho cesta, kterou vytýčila kola velkých dějin, nekončí… Film natočil známý francouzský režisér , který do role vedoucího pracovního tábora obsadil ! Mnozí diváci si jistě povšimnou s jakou producentskou velkorysostí byl film natočen, davové scény z pracovního a koncentračního tábora, obsazení komparsisty, koňmi a dekoracemi v rozlehlých filmových obrazech točených pro velké plátno jsou obdivuhodné.

Return of the Gunfighter (Return of the Gunfighter) 1967

Muž, pýcha a pomsta (Man, Pride & Vengeance) 1967

Kvůli lásce se vydal na cestu, z níž nebylo návratu… Do života mladého strážmistra četnického sboru ve španělské Seville Josého vstoupí krásná cikánka Carmen , do níž se na první pohled zamiluje. José ji má kvůli incidentu uvnitř kasáren doprovodit na policejní stanici, ale dívka mu uteče a je za to degradován. Půvabná Carmen si však Josého i přes problémy, které mu způsobila a nadále způsobuje, znovu získá. Jeho láska k ní přeroste v tragický výbuch žárlivosti, když napadne a zabije jejího milence, svého nadřízeného poručíka. Od té doby je José na útěku před spravedlností a díky Carmen se přidá k dalším psancům, mezi nimiž je také její manžel García , nedávno propuštěný trestanec. Cílem Josého a Carmen se stane kočár se zlatem anglického velvyslance, za které si budou moci zaplatit cestu do svobodného života v Americe. Daleko větším problém se ale pro Josého stává jeho touha mít nespoutanou Carmen jen pro sebe… Italsko-německý spaghetti western Muž, pýcha a pomsta z roku 1967 se od ostatních filmů žánru již na první pohled liší svým zanesením do Španělska oproti klasickému prostředí Divokého západu. Námět o lásce četníka Josého k nezkrotné cikánce Carmen také nevychází z ničeho jiného než z předlohy  Carmen z roku 1845, odehrávající se rovněž ve Španělsku. Podle ní vznikla v roce 1875 také stejnojmenná slavná opera .

Cizinec (Lo straniero) 1967

Román Alberta Camuse Cizinec“ z roku 1942 bývá považován za klíčové dílo literárního existencialismu. Film CIZINEC, který se původní předlohy poměrně věrně drží, natočil v italsko-francouzské koprodukci režisér Luchino Visconti v roce 1967. V Alžírsku třicátých let vede francouzský úředník Meursault poměrně stereotypní život. Jednou náhodně přihlíží sporu svého přítele Raymonda s pochybnými arabskými známými a nečekaně jednoho z nich zastřelí. Soudní přelíčení retrospektivně odhaluje motivy vraždy, což vede také k rekonstrukci Meursaultova vztahu k nejbližším osobám. Neskrývanou lhostejnost vůči zesnulé matce nebo partnerce Marii dokáží ostatní jen stěží pochopit. Muž je za svůj čin uvězněn a odsouzen k trestu smrti. CIZINEC se poněkud vymyká Viscontiho tvorbě, která alespoň v šedesátých letech směřovala k výpravným epickým dílům jako GEPARD nebo SMRT V BENÁTKÁCH. Adaptace Camusova románu naopak nabídla civilní vhled do života muže, jenž typické vlastnosti správného“ mužského hrdiny postrádá. Meursault je nevyrovnaný, neurotický, izolovaný od okolí a často se jen pasivně zmítá v přicházejících událostech. Za jeho činy lze domýšlet řadu motivací. Co bylo nakonec skutečnou pohnutkou ke spáchání vraždy? Do titulních rolí obsadil Visconti tehdejší hvězdy evropského filmu Marcella Mastroianniho (nahradil původně zamýšleného Alaina Delona) a Annu Karinu.

Incident (The Incident) 1967

Larry Pearce natočil černobílý syrový příběh dvou grázlíků, kteří zablokují dveře vagonu nočního newyorkského metra a terorizují jednotlivé cestující, mladší, starší, bílé, černé, páry i jednotlivce, muže i ženy. Ukazuje se zde odcizená společnost jednotlivců, fragmentovaná, neschopná, bojící se nebo neochotná spojit se proti násilí a jednotlivě snadno ovládnutelná. Každý doufá, že právě jemu se nestane nic a postupně se dostávají do situace, kdy jsou ochotni přijmout větší a větší míru ponížení. Incident má přesah a nadčasovost ukazuje, že se zlem se dobrem bojovat nedá a že civilizovaný člověk má v mezní situaci nad primitivním agresorem jen velmi pofidérní výhody.

Ďábelsky Váš (Diabolically Yours) 1967

Pierre , který se jednoho dne probudí v nemocnici se od lékařů, dozvídá, že se svou manželkou Christiane přežili těžkou autonehodu, on však následkem zranění ztratil paměť. Christiane ho vezme domů, do jejich zámku. V okolí domu však zanedlouho dojde k podivným nehodám…

Tony Rome (Tony Rome) 1967

Proč si špinit ruce, když to za pár dolarů může vyřídit Tony Rome! jako soukromý detektiv s neodolatelnou jiskrou v oku na stopě ukradené diamantové brože, kvůli níž se zabíjí… Legendární Frank Sinatra se představil jako hédonický detektiv ze slunného Miami ve dvou neonoirových snímcích na motivy stylových detektivek . První nesl název podle titulního hrdiny Tony Rome (1967), o rok později následovalo volné pokračování s výstižným názvem (1968). Charismatický Tony Rome vede pohodový život starého mládence, který spokojeně přežívá na lodi a přivydělává si jako soukromý detektiv, který za pár dolarů dokáže vyřešit téměř každý problém. Vyhlášený sázkař a milovník žen dluží laskavost svému bývalému partnerovi, který ho povolá do akce na zdánlivě jednoduchý úkol. Za dvě stě dolarů má z pochybného hotelu odvézt zpátky domů opilou mladou dívku Dianu, která je dcerou místního vlivného developera Rudyho Kostermana. Vzápětí se ukáže, že Dianě během divoké noci zmizela diamantová brož. Tony dostává za úkol luxusní brož vypátrat, čímž se zaplete do rodinné hry plné podrazů, kamufláží a vražd.

Muška (Mouchette) 1967

se v jednom z nejdojemnějších portrétů lidského zoufalství, jaký byl kdy na filmovém plátně zachycen, vypořádává s mnoha emocemi. Co vlastně dělám na tomhle světě, ptá se křehká dívka, Muška, němým pohledem, v němž je pokora, přijetí věcí, jaké jsou, i drzý vzdor, který se nikomu nepodaří ochočit“. Ani poznání zlé a zahanbující pravdy světa dospělých nedovedly rozbořit úkryt čtrnáctileté hrdinky – dětství, v němž je tolik samoty. Nenašla cestu k dětem svého věku, k učitelce, ani k násilnickému otci – a k nemocné matce teprve až na její smrtelné posteli. Muška ví, že v tomto životě nemá ve skutečnosti nic žádnou logiku. Že ji nebude mít ani její smrt. Ale až přijde, bude mít stejnou samozřejmost jako ranní slunce…

Krvavá pláž (Beach Red) 1967

Válka v Pacifiku 1942. Pod těžkou palbou japonských děl přistává na Filipínách americká námořní pěchota. Jednotka kapitána MacDonalda se ocitá v pasti a zbývají jí jenom dvě šance: bitva na otevřeném moři nebo krvavá válka muže proti muži v džungli. MacDonald se snaží zachovat mezi svými muži alespoň zbytky lidskosti a disciplíny. Nepředstavitelné násilí, vyčerpání a stesk po domově však vyvolávají pravý opak. Zahnat nepřítele do defenzívy se podaří jen za těžkých ztrát. Je to pro všechny muže skutečná zkouška a nejenom to…

Stud (Shame) 1967

Detailní psychologický portrét zatvrzelého komunistického funkcionáře Arnošta Pánka patří mezi nejvýznamnější snímky nedávno zesnulého režiséra . Dílo spojované s dobou pražského jara a následně uložené do normalizačního trezoru zůstává nepříjemně aktuální kritikou byrokratické zaslepenosti.