Archivy blogu

Macho Callahan (Macho Callahan) 1970

Udělal z ní mladou vdovu, která se vydává na divokou cestu za vytouženou odplatou… Psanec Diego Callahan známý spíš jako Macho odpykává během občanské války tvrdý trest za dezerci v drsných a nelidských podmínkách konfederační vojenské věznice. Během vězeňské vzpoury se mu podaří utéct na svobodu a vrací se do zapadlého texaského městečka, kde potkává svého dávného kumpána Juana. Prchlivý Macho během malicherného sporu v místním saloonu o lahev šampaňského brutálně zastřelí vysloužilého plukovníka Mountforda přímo před očima jeho půvabné manželky Alexandry. Mladá vdova vypíše na Callahanovu hlavu vysokou odměnu a sama se ho vydává pronásledovat přes celý Texas a polovinu Mexika, aby dosáhla vytoužené pomsty. Konfrontace znesvářené dvojice má ovšem nečekané vyústění, protože Macho svou pronásledovatelku unáší a drží v zajetí. Na pomoc se jí mezitím vydává mocný majitel kasina Wheeler ve společnosti těch nejlepších lovců odměn. Ve smrtící hře představuje vytoužený úlovek vysoká odměna a srdce jedné osamělé ženy… Ústřední dvojici nepřátel na život a na smrt ztvárnili ďábelsky charismatický a hvězdná , která se předtím proslavila rolí krásné Američanky ve slavném francouzském snímku (1960). Pro zajímavost lze doplnit, že atraktivní herecké obsazení doplňují v menších rolích například jako zavražděný manžel nebo jako Machův věrný souputník Juan.

Tristana (Tristana) 1970

Snímek režiséra se odehrává ve španělském Toledu dvacátých let minulého století. Tato mistrovská, komická a místy i erotická studie zvrhlosti, pokrytectví a nemoci zkoumá zvrácený vztah Tristany a jejího poručníka Dona Lopeho , který se dívky ujme po smrti její matky. Stárnoucí bonviván Lope, který se navenek prezentuje jako velice zbožný muž, zatímco v soukromí se oddává všem svých choutkám, je krásnou Tristanou tak hluboce přitahován, že se nedokáže ubránit jejímu svedení. Katolická hierarchie ignoruje to, co Lopez dívce udělal a káže poslušnost jeho učení, což Tristanu rozzuří a začne spřádat plán pomsty.

Mark of the Devil (Mark of the Devil) 1970

Na počátku 17. století se seznamujeme s mužem, který je jedním z nejlepších lovců čarodějnic. Krutým mučením a upalováním si získal pověst bezcitného zabijáka. Ovšem toto neustálé zabíjení se mnohým nelíbí a proto je do této oblasti poslán muž, který má za úkol zjistit, jak to zde s tímto čarodějnictvím je a jestli procesy, které jsou tu s obžalovanými prováděny, jsou v pořádku.

Archa bláznů aneb Vyprávění z konce života (Archa bláznů) 1970

Toto ponuré, černobíle natočené podobenství, inspirované Čechovovou povídkou Pavilón č. 6, nesměl režisér Ivan Balaďa dokončit – teprve po pádu komunismu, s více než dvacetiletým odstupem, se film dostal na plátna kin, bohužel se zanedbatelným ohlasem. Vlastně až nyní si můžeme plně vychutnat příběh stárnoucího, stále vyčerpanějšího lékaře z léčebny do duševně choré, jenž nezadržitelně klesá na úroveň svých pacientů.

Království dne a noci (Království dne a noci) 1970

Do dnešního cyklu Pohádka pro pamětníky jsme pro vás vybrali televizní zpracování klasické pohádky podle o líném Honzovi, jenž si za službu v nebi u nebeské babičky vysloužil vzácný dar… Máma měla s Honzou samé trápení. Jen se na peci povaloval, věčně hladový, a když se přece jenom chopil nějaké práce, nadělal víc škody než užitku. A tak ho máma poslala do světa. Honza ale nešel daleko. Uviděl žebřík až do nebe a vyšplhal se po něm k nebeské babičce . Ta ho přijala do služby. On ale všechno popletl a převrátil. Když ale opravil zbořené chlívky, dala mu na cestu za odměnu nebeský chlebíček…

Básník a kočička (Sova a kočička) 1970

Jí vadilo jeho věčné ťukání na stroji, jemu zase její zástupy sexuchtivých zákazníků. Oba bydleli v jednom domě. Bydleli…

Vykoupení L.B. Jonese (The Liberation of L.B. Jones) 1970

L.B. Jones je jedním z nejbohatších černochů v Tennessee a právě se rozvádí s manželkou, která se zapletla s bílým policajtem. Za svůj protirasistický postoj je sužován nepřátelskou partou jižanských fanatiků i řadou negativních stereotypů.Spravedlnost má v tomto silném jižanském dramatu pachuť krve. Steve Mundine je mladý advokát, který krátce po svatbě se svou milovanou Nellou přijme místo v právnické firmě v malém jižanském městečku, v jejímž čele stojí jeho strýc Oman Hedgepath. Afroameričan L. B. Jones je úspěšným majitelem pohřebního ústavu, který u Hedgepathovy společnosti hledá pomoc se zastupováním u soudu. Jones se chce nechat rozvést se svou manželkou Emmou, ovšem jeho důvody dělají z případu ožehavou záležitost – Jones se dozvěděl, že má jeho žena poměr s bílým policejním důstojníkem Williem Joem Worthem, který je otcem Emmina nenarozeného dítěte. Worth rozhodně nestojí o to, aby se celá aféra dostala před soud, a tak společně se svým kolegou Stanleyem Bumpasem vezmou věci do vlastních rukou, což vyústí v krvavý střet plný mučení a rasových výpadů.

Pan domácí (The Landlord) 1970

V této sociální satiře ztvárnil Beau Bridges bohatého mladého muže, který opustí rodinnou usedlost a hledá lásku v brooklynském ghettu. Zámožný a krutý mladík Elgar Enders (Beau Bridges) ve dvaceti devíti letech utíká z dobře zaopatřeného domova na rodinném sídle na Long Islandu. Jeho útěk však spočívá v tom, že si koupí dům v černošském ghettu v Brooklynu a plánuje, že současné obyvatele vystěhuje a vybuduje si v něm luxusní bydlení. Když se však vypraví do domu podívat, kupodivu si jeho chudé nájemníky nejrůznější barvy pleti oblíbí. Dokonce dokáže odhodit své bělošské předsudky a oblíbí si zdejší dívky, zvláště pak Fanny (Diana Sands), manželku černošského radikála, a také se zamiluje do mulatky Lanie (Marki Bey), v každém případě však ztratí zájem o renovaci domu. Jeho matka Joyce (Lee Grant) se ale tohoto cíle nevzdává… Film představuje v prvé řadě komedii, avšak také odhaluje základní kruté pravdy o životě v ghettu. Elgar Enders pak funguje jako pohled diváka, s ním se učíme a s ním se také vyvíjíme. Ve snímku oslavil svůj režisérský debut držitel Oscara za střih Hal Ashby.

Rošťák (Le Voyou) 1970

Únos dítěte z bohaté rodiny šel jako po drátkách, pohodlný život za tučné výkupné je nadosah, ale najednou se objeví komplikace… Příběh o nepoučitelném zloději, jeho slávě i pádu. Simon se právě dostal z vězení a nejprve se ukryje u mladé Janine , která podlehne jeho šarmu. Následně se ale vrhne zpět do práce: kontaktuje svého starého kamaráda Charlese a bývalou ženu Martine , která se však provdala za boháče. Simon před svým zatčením unesl malého chlapce a pak vydíral banku, kde pracuje jeho otec, aby zaplatila výkupné milion dolarů. Banka měla strach o svoji pověst u veřejnosti, a výkupné se rozhodla vyplatit. Simon si teď po svém propuštění dojde pro ukryté peníze. S nimi a s komplicem Charlesem se rozhodne utéct do USA, ale přitom záměrně zanechává stopy a indicie, že je jejich cílem Kanada. Tam je také již očekává policie. Jaké je ale překvapení obou zločinců, když se ke konci letu dovědí, že kvůli špatnému počasí nepřistane jejich letadlo v New Yorku, ale v Montrealu! … a zde předvádějí svižnější a odlehčenější role, než na jaké jsme u nich byli zvyklí z jiných snímků. Množství neobvyklých detailů, nekonvenčních postupů či prolínajících se rovin drží diváka neustále v pozornosti, což z tohoto snímku dělá velmi zdařilé dílo evropské kinematografie.

Kalifův prsten (Kalifův prsten) 1970

Dnešní Pohádka pro pamětníky je orientální a vypráví o dvou přátelích, líném barvíři a pracovitém lazebníkovi. Přátelé Abú Sir a Abú Kír – lazebník a barvíř hledají v cizím městě uplatnění. Barvíř se prosadí díky tomu, že umí barvit látky se vzorem a zbohatne, přitom ale podvede a zradí svého přítele. Ten se ale záhy uchytí jako stavitel lázní a stane se kalífovým chráněncem. To mu barvíř závidí a vymyslí intriku, jak lazebníka kalífovy náklonnosti zbavit…