Filmy žánru: Dokumentární

Hrdinové a zrádci uvnitř Ruska (Inside Russia: Traitors and Heroes) 2023

Jak vnímají válku na Ukrajině obyčejní Rusové a jak moc jim změnila život? Tajně zaznamenávaný dokument sleduje od počátku invaze paralelně příběhy několika jednotlivců a párů – od neochvějných národovců přes stíhané aktivisty až po pozůstalé po padlých při invazi… Vystupovat proti režimu je pro obyčejné Rusy nebezpečné už dlouhá léta, ale nové cenzurní zákony, zavedené po invazi na Ukrajinu, učinily protirežimní aktivity prakticky nemožnými. I tak se ale našlo spousta takových, kteří navzdory obrovskému riziku nechtějí mlčet. Mezi ně patří i dva ruští dokumentaristé, kteří se rozhodli tajně zaznamenat dopady války na celou zemi a volby, před kterou válka obyčejné Rusy postavila. Zatímco statisíce lidí z Ruska uprchly, ti kteří zůstali, si museli zvolit – postavit se proti ruské invazi na Ukrajinu a nést následky, schvalovat ji, nebo si myslet svoje a mlčet.

Nejkrásnější místa antického Řecka (La Grèce antique) 2016

Památky vyprávějící bohatou minulost jedné z nejúžasnějších civilizací historie… Během prvního tisíciletí před naším letopočtem Řecko procházelo velkým rozvojem. Ten se týkal nejen kulturního života, ale i mnoha dalších oborů. Proto vedle význačných filozofů a dramatiků dalo Řecko světu osobnosti, které podpořili rozvoj fyziky, matematiky a astronomie. Dochované památky rozeseté po celém Řecku i dnes vypovídají příběhy o slávě tehdejších panovníků a hrdinů. Tamní architektura a umění jsou stále považovány za zdroj inspirace pro mnoho dalších umělců. Díky své bohaté historii tak Řecko ovlivnilo moderní západní kulturu a civilizaci.

10.10.10 (10/10/10) 2023

Dokáže amatérský sportovec absolvovat plavání v ledové vodě na Faerských ostrovech či dobývat na kole jednu z nejnáročnějších etap Tour de France? Vydejte se s Jakubem na cestu plnou překážek, vypjatých okamžiků, náročných příprav, ale také vtipných momentů. Jak se celý doprovodný tým vypořádá s náročnou logistikou, ale také například i s přeplněnou toaletou v obytném voze? Co pohání amatérského sportovce k dosažení této výzvy? Příběh o cestě nezdolné vůle, úsilí a touhy dosáhnout vytyčeného cíle. Dokážeme mnohem víc, než si naše mysl umí představit. Odvaha jít za svými nejšílenějšími sny.

À la source de la tyrannie (Roots of Tyranny) 2021

než sa z nich stali diktátori, každý z nich bol raz dieťaťom, či tínedžerom. Tento film sa vám pokúsi odhaliť detstvo a mladosť týchto tyranov dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia.

11. září: Hledá se Carmen Riverová (9/11: Missing Carmen Rivera) 2022

Po teroristických útocích z 11. září 2001 hledaly tisícovky lidí v New Yorku své pohřešované blízké, partnery a přátele. Luis Rivera ve svém pátrání nepolevil ani měsíce poté, byl totiž přesvědčený, že jeho žena Carmen žije. Luisův příběh zachytil jeho kamarád, fotograf a novinář, aby tímto způsobem zdokumentoval vliv, jaký měly útoky z 11. září na tisíce rodin. Dlouhých 20 let byly pořízené snímky uloženy v šuplíku, aniž by je někdo spatřil. Nyní můžeme jejich prostřednictvím znovu prožít měsíce, kdy se Luis Rivera vyrovnával se ztrátou své ženy, a vyslechnout si rozhovory s jeho nejbližšími. Rozhovory o lásce, popření, obsesi, ztrátě, zármutku a hrdinství.

Žraločí hostina (Great Shark Chow Down) 2019

Ať už jde o bleskové útoky nebo lov v hejnu, vyvinuli si žraloci pestré a velmi účinné způsoby, jak dopadnout kořist. Podívejme se společně na ty největší žraločí hostiny.

Ukrajina: Rok války (Ukraine War from the Air) 2023

24. února 2022 začalo Rusko svůj útok na Ukrajinu a tím navždy změnilo životy milionů lidí. Po roce můžeme spatřit plný dopad této invaze prostřednictvím porovnání záběrů před a po tragických událostech. Ve spojení s vyprávěním očitých svědků zasažených boji odkryjeme skutečné hrůzy války i houževnatost ukrajinského národa.

Po stopách Hitlerovy bomby (Die Jagd nach Hitlers Uranwürfeln) 2022

Tento příběh je jako vystřižený z románu . Když profesor Koeth jednoho mlžného rána vstoupí do své pracovny na Marylandské univerzitě, najde na stole záhadný balíček. Malá krychle, která se ukývá uvnitř, je poměrně těžká a je k ní připojen vzkaz, že pochází z Německa, z jaderného reaktoru, který se snažil postavit. Dárek od Niningera. Koeth nevěří svým vlastním očím, Jedná se totiž o skutečný uran. Ale pochází opravdu z Hitlerova jaderného programu? A pokud ano, jak to, že se po 70 letech tato kostka ocitla na jeho stole? Sledujte pátrání profesora Koetha a jeho německého protějšku, doktora Nagela, které je zavede do všech možných koutů světa.

Kuciak: Vražda novináře (The Killing of a Journalist) 2022

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo.

Grizzly Man (Grizzly Man) 2005

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou… Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem.