Filmy žánru: Drama

61* (61*) 2001

V létě roku 1961 se Rogeru Marisovi a Mickeymu Mantleovi, baseballovým hvězdám týmu New York Yankees, podaří překonat rekord Babe Rutha z roku 1927, který za jedinou sezónu dokázat udělat 60 home runů. Oba hráči touží po uznání, po vítězstvích i po tom, aby ve dvoraně slávy jednou stáli bok po boku takových hráčů, jakými byli DiMaggio, Gehrig či Ruth. Netuší však, jak vysokou osobní daň budou muset zaplatit za to, že svou práci dělají, jak nejlíp dokáží. Pod tlakem tisku se jejich sportovní triumf mění v noční můru a jen díky hlubokému přátelství se dokáží vyrovnat s tím, co Amerika čeká od svých hrdinů.

Youtopia (Youtopia) 2018

Vše o Nině (All About Nina) 2018

Mladá stand-up komička Nina má velmi slušně rozjetou kariéru. Její vystoupení jsou žádaná, a tak se zdá, že ji čeká zářná budoucnost. Jenže nakolik má Nina úspěchy v kariéře, natolik má rozvrácený svůj vlastní osobní život. Po každém vystoupení zvrací, stres zahání litry alkoholu a absenci skutečného vztahu nahrazuje množstvím náhodného sexu na jednu noc. Výjimkou je její podivný vztah s trochu stálejším ženatým milencem, násilnickým policistou, kterému nedělá problém Ninu sem tam zbít. Aby z tohoto frustrujícího prostředí Nina unikla, podala si přihlášku do comedy-klubu v Los Angeles. Odletí tam a nastěhuje se ke své kamarádce Lake, lesbičce, která neustále řeší problémy druhých. Nina v LA nečeká jenom na výsledek konkurzu, ale vystupuje v místních klubech. V jednom z barů narazí na Rafea. Rafe není komikem a Nina se k němu zprvu chová dost nepřátelsky. Klidný a distingovaný Rafe se jí ale líbí čím dál víc. Jenže ani v novém vztahu se není schopna zbavit svého drsného image moderní sarkastické ženy. Její maska vztah, o který hodně stojí, pochopitelně ničí. Pak se Nina dozví, že uspěla v konkurzu, a zjišťuje, že její soupeřky se k ní chovají odtažitě a úspěch jí přejí jen na oko…

Jehňátko (L’Agnello) 2020

Děj filmu se odehrává v současnosti na Sardinii, odkud režisér pochází. Ale mohli bychom také říci, že by se mohl odehrávat kdekoli v postcovidové době“, všude tam, kde se z lidí stávají zamaskované přízraky, a kdy jakákoli snaha vybřednout z nezvratnosti osudu je předem odsouzena k nezdaru. Kulisou příběhu obyčejných bezbranných lidí, kteří marně zápasí o záblesk naděje, je vyprahlá pustina, která odkazuje někam k  existenciálním scenériím industriální Apokalypsy (, , ). Drásavostí a syrovostí komorního dramatu několika postav na úzce vymezeném rodinném půdorysu se zase přibližuje k silným filmovým příběhům (, ). Přitom rámec příběhu by se mohl jevit jako bukolický. Je to, jak už název napovídá, prostředí pastýřů ovcí a jejich stád, a to nám evokuje biblické archetypy s postavami jako Kain, Abrahám, Izák či Jákob. Hlavní postavou je sedmnáctiletá Anita, která žije s otcem Jacopem na venkově, kde Jacopův otec Tonino chová ovce. Kamenité pastviny sousedí s vojenskou základnou, která po léta ničí zdraví a životy místních obyvatel. Anitě se změní život poté, co její otec onemocní na leukémii, na kterou zemřela i Anitina matka. Řešením by mohla být transplantace kostní dřeně, pokud by se našel vhodný dárce. Zbývá ale už jen měsíc času, a tak se Anita spolu s dědečkem pokouší navázat dávno přerušené vztahy mezi otcem Jacopem a jeho bratrem Gaetanem.

Hrdinové (Les Héroïques) 2021

Michel není schopen dospět. Bývalý narkoman a věčné dítě sní jen o motorkách a tráví čas se svým nejstarším synem Leem a jeho kamarády. V padesáti letech se musí vyrovnat s tím, že mu jeho bývalá žena právě porodila dalšího potomka. Snaží se neopakovat stejné chyby a být dobrým člověkem.

Un Nuevo Comienzo (A New Beginning) 2020

Mladá žena tragicky přijde o otce a začne se sama sebe ptát, jak nakládá se životem a jestli ji náhodou až moc neomezuje její manželství.

A Picture with Yuki (A Picture with Yuki) 2019

Ľalie poľné (Ľalie poľné) 1972

Lyrizovaná tragikomédia je situovaná do prostredia slovenskej dediny po skončení 1. svetovej vojny. Nadľahčená filmová mozaika rozpráva o vojnových vyslúžilcoch, ktorí sa po návrate z vojny snažia dať svojmu životu zmysel, nájsť opäť šťastie a lásku. Vykorenení vojnou, zbavení domovov, poznajú títo tuláci a žobráci, žijúci zo dňa na deň, cenu slobody a kamarátstva, ale zároveň túžia aj po istote sporiadanej existencie. Jeden z najvýznamnejších filmov slovenskej kinematografie spracováva novelu Vincenta Šikulu Nebýva na každom vŕšku hostinec.

Hollywoodská Stargirl (Hollywood Stargirl) 2022

Kolej (Obščaga) 2021

Sovětský svaz, 1984. Pětice přátel platí na koleji, kde bydlí, za potížisty. Ví už ale, jak se z problémů dostat, a vždycky se jim podaří vedení umluvit. Když si jednoho večera kamarádi slíbí, že se budou chovat čestně, netuší ještě, jak brzy život jejich slova prověří. Následujícího rána se nesmělý, ale také nejpřemýšlivější z nich stane svědkem tragické události, která rozpohybuje ozubená kola stále živého totalitního systému.