Filmy žánru: Drama

Stíny smrti: Vražda bez chuti (Murder in the Basque Country) 2020

Maddy Etchebanová pracuje jako policistka v Bayonne. Zároveň je matkou autistického chlapce, o kterého se sama stará od té doby, co jí zemřel manžel. Její těžkou každodenní rutinu zkomplikuje oznámení, že ústav, kde o jejího syna přes den pečují, už nebude mít volné kapacity. Zoufalá Maddy neví, co si má počít. Měla by opustit místo a zapomenout na kariéru u policie? A co kdyby zkusila ředitele ústavu vydírat?

Stavisky (Stavisky) 1974

Jean-Paul Belmondo v roli muže, který se stal legendou. Serge Alexandre Stavisky ukrajinský emigrant začínal ve Francii jako malý podvodníček a postupně se vypracoval na muže, jenž významně ovlivňoval francouzské hospodářství i politiku. Jeho finanční machinace, do kterých byli zapleteni nevýznamnější průmyslníci, stejně jako vysocí politikové vyvrcholila tzv. Aférou Staviského“, která ve třicátých letech minulého století otřásla celou Francií a v roce 1934 vyvrcholila pádem vlády. Stavisky, muž mnoha tváří, elegán s vytříbeným vkusem, se obklopoval krásnými věcmi i ženami, měl pár přátel a mnoho nepřátel. Alain Resnais ve svém filmu Stavisky zachytil domnělý průběh této aféry, strmý vzestup jejího aktéra, který končil nejhlubším pádem. Stavisky spáchal sebevraždu. Do hlavní role obsadil režisér Jeana-Paula Belmonda, který se podílel zároveň na financování filmu.

Rodinné portréty (Family Pictures) 2019

Sylvie a Maggie žijí v USA každá na jiném pobřeží a nemůžou snad vést odlišnější život. Sylvie je chudá žena, která se živí internetovým prodejem, bydlí v nájmu, Maggie je bohatá panička, která žije v přepychovém domě a svůj čas tráví na golfovém hřišti, nakupováním a na večírcích. Jedno ale mají společné aniž by to tušily: manžela Marka (který věčně není doma, protože cestuje za svým byznysem). Jednoho dne se Sylviina dcera Eve vydá na výlet do New Yorku, a tam se na studentské párty setká se sympatickou Grace, která ji pozve, aby u nich doma přespala. A v tom luxusním domě Eve uvidí rodinné fotografie, na kterých je otec Grace (a jejího bratra Bucka), a není to nikdo jiný než Mark. Zatímco si šokované dívky vyměňují informace, Mark, který byl náhodou doma, Eve zahlédne, a rovnou si objedná taxi na letiště. Maggie ráno zuří, protože pořádají v ten den velkou párty, a ona musí všechno zvládnout sama, to ale není nic proti tomu, co ji ještě čeká. V obchodě jí zamítnou kreditku… zatímco Sylvii přijdou zabavit motorku a ještě se shánějí po porsche a mercedesu. Sylvie je přesvědčená, že jde o omyl, ostatně hledají Margaret Hathawayovou, a ona je Sylvie Hathawayová. Když si ale onu Margaret vygoogluje, uvidí také fotku, kde je Margaret se svým manželem Markem. Příliš nelení a do Greenwiche v Connecticutu, jak zní adresa, se vypraví. Maggie zastihne v domě, jehož veškeré vybavení právě postupně zabavují. Mark zmizel a zanechal po sobě obrovské dluhy, jak záhy zjistí v bance, kam zašly…

Mezi nebem a zemí (Conversations with God) 2006

Film rozpráva skutočný príbeh Neale Donald Walscha, ktorý inšpiroval a zmenil životy miliónov ľudí po celom svete. Dej sa začína potom, čo si pri dopravnej nehode náhle zraní krk a stratí prácu. Krátko na to sa mení z normálne žijúceho chlapa na bezdomovca a jeho jedinou snahou je zostať na žive. Divák môže vidieť jeho emocionálny boj s každodennou realitou dostať sa k jedlu, k priateľom a znovunadobudnúť zmysel života. A práve vo chvíli, keď sa zdá, že veci idú správnym smerom, pohoršia sa. Neale sa plný hnevu a horkosti pýta Boha hromadu náročných otázok.

A pak přišla láska… (And Then There Was Love…) 2022

Psycholožka Kristýna zoufale hledá lásku a štěstí. Rozhodne se proto odjet se svou dospělou dcerou Sárou na ozdravný víkend za kartářkou Zdenou . Skrze pochybné rodové léčení a výklady karet zjistí víc nejen o svém problematickém vztahu k okolí, ale i ke své dceři a sobě samotné. Přijde na konci uzdravování konečně i láska?

O ševci Matoušovi (Matous the Cobbler) 1948

Revoluční rok 1848 vnesl velké naděje mezi dosud mlčící vrstvy, probudil naděje sociální i národnostní. Odezva pronikla i na zapadlý venkov, dokonce až do Podkrkonoší. Tamější mladý švec se začal zajímat o společenské a politické dění, prožíval i zklamání z pozdějšího vývoje. Předlohou se pro tento film, který mezi prvními ve znárodněné kinematografii hledal nadčasové souvislosti mezi minulostí a přítomností, stal stejnojmenný román Antala Staška. Velkou příležitost tu dostal Ladislav Pešek v titulní roli.

Přes hranici (The Crossing) 2021

Filmové vyprávění rozehrává vzpomínání dnes už staré paní Kyony na dalekou cestu, kterou museli v dětském věku podniknout s bratrem Adrielem. V šesti kapitolách oživuje příběh epizody jejich útěku z rodného města Novi Varna před razií vesnického pogromu, během něhož jsou zatčeni jejich rodiče. Kyoně vstupující do puberty a Adrielovi se podaří shodou okolností upláchnout a nastoupit na vlak do Stemetsvaru. Bez prostředků i bez opory se ocitají v prostředí dětí ulice a nejrůznějších zlodějů, které vede Iskander, než jsou umístěni do spartánské rodiny na nucenou převýchovu v Basse‑Bathélie. Na popud rebelující Kyony, která se odmítá podřídit přísnému domácímu dozoru, znovu utíkají, tentokrát do hustého, temného lesa. Silná vánice načas rozdělí oba pronásledované sourozence, sestry se na zimu ujímá stará osamělá čarodějnice, která žije mezi vlky v lesní chalupě. Až na jaře se Kyona opět setkává s Adrielem v prostředí cirkusu, který pod velením Madame putuje pomalu k hranicím. Pod šapitó pořádajícím cirkusová představení se skrývají další běženci. Krásné tanečnice spí v noci s okolními vojáky, aby tak vykupovaly pro nesourodé a svobodomyslné společenství trochu bezpečí a nerušený postup ke svobodě. Dospívající Kyonu si zatím předchází lehkomyslný, ale i okouzlující mladík Erdewan. Oběma sourozencům jsou na stopě vojáci a zejména posluhovač režimu Jon Zuyld. Po dalším útěku jsou zadrženi a umístěni v horském táboře, kde se spolu znovu setkávají s Iskanderem. Ten se uchází stejně jako Erdewan o Kyonu i vychází najevo, že je nejen volavkou pracující pro Jona Zuylda. Zároveň se snaží všem pomoci dostat se na svobodu, která se nachází už na druhé stráni válkou a nenávistí zničené země. Kyona si uvědomuje, že na celé cestě putování za vytouženou svobodou musí platit velkou cenu – přichází postupně o své nejbližší, které má ráda…

Jsme živé bytosti (We Are Living Things) 2021

Zvoník od Matky boží (The Hunchback) 1997

Další z adaptací klasického románu francouzského spisovatele Victora Huga z roku 1997. Znetvořený, ale šlechetný zvoník Quasimodo pomáhá krásné cikánce Esmeraldě, do které se osudově zamiloval zločinný páter Frollo. Nesmrtelný příběh o síle lidskosti, skrývající se tam, kde by ji nikdo nečekal doplňují skvělými výkony Mandy Patinkin a Richard Harris.

Moje láska, mon amour (Mi iubita, mon amour) 2021

Jeanne jede s přáteli do Rumunska na rozlučku se svobodou. Tam se setká s Ninem a jeho rodinou. Jí je sedmadvacet let, jemu sedmnáct. Přestože pocházejí z úplně odlišných světů, pro oba je toto setkání začátkem vášnivého a nezapomenutelného léta.