Filmy žánru: Válečný

Dobrý voják Charlie (Shoulder Arms) 1920

V tomto snímku Charles Chaplin poukazuje na nesmyslnost a zbytečnost války…

Ljotčik (The Pilot. A Battle for Survival) 2021

Prosinec 1941, Severozápadní fronta. Německá tanková kolona se pohybuje směrem k Moskvě. Během mise k zastavení nepřátelského postupu je sestřelen IL-2 Nikolaje Komleva . Komlevovi se podaří nouzově přistát se svým letadlem na odlehlé lesní mýtině. Přežije, je ale daleko od svého území. Čeká ho neúprosná zkouška těžké fyzické a psychické odolnosti. Po boji s hladem a extrémním chladem, vyhýbání se smečkám vlků a oddílům nacistických vojáků se zraněný Komlev konečně dostává zpět do bezpečí. Tam však čelí další výzvě, která ze všech nejvíce mění jeho život.

Sisters in Arms (Soeurs d’armes) 2019

Život na úteku (Život na úteku) 1975

Na Slovensku často a rádi vzdávali čest těm vojákům, kteří odmítli sloužit fašistickému režimu a postavili se proti němu. Také nadporučík Kukorelli odmítal lákavou kariéru letce, naopak pomáhal odbojářům a posléze se zúčastnil Slovenského národního povstání.

Onoda (10 000 Nights in the Jungle) 2021

Japonsko, 1944. Dvaadvacetiletý Hiroo Onoda dokončuje speciální vojenský výcvik. Na rozdíl od sebevražedných letců kamikadze, rekrutovaných ve stejné době, aby za Japonsko položili životy, Onoda zemřít nesmí. Vysazují ho na malý filipínský ostrov Lubang s nepočetnou jednotkou má za úkol vést partyzánskou válku proti blížícím se Američanům. Japonské císařství kapituluje rok nato, Onoda však odhodlaně drží svou pozici dál…

Zlaté časy (Zlaté časy) 1978

Návrat do doby posledných dní druhej svetovej vojny videný očami detí. Súčasne s ich zážitkami a ich chápaním vojny sa rozvíja tragicky ladený príbeh mladého muža s veľkými životnými snami a mocnou túžbou žiť za každých okolností ako človek.

Slunečnice (Sunflower) 1970

Pozdní snímek je melodramatem, které upomíná na nesmyslnost a ničivou sílu války. Píše se čtyřiačtyřicátý rok. Ztřeštěná mladičká Neapolitánka Giovanna si začne s vojákem Antoniem , který má zakrátko vyplout do Afriky. Mladý pár zjistí, že na sňatek by Antonio dostal dvanáct dní dovolené, a bez otálení zamíří k oltáři. Dvanáct dní však novomanželům uteče jako voda a Antonio ve snaze ještě oddálit odjezd nafinguje duševní poruchu. Je odhalen a za trest poslán na ruskou frontu, kde beze stopy mizí… Je po válce. Giovanna už má pár šedivých vlasů, přesto se nevzdává naděje, že se Antonio jednou vrátí. Jednoho dne potká muže, který jí o Antoniově osudu podá alespoň kusé zprávy. Giovanna se okamžitě vydává s manželovou fotografií v kapse do Sovětského svazu, aby se pokusila o nemožné – Antonia najít nebo se konečně dopátrat jeho osudu. Ve skrytu duše doufá, že si ještě vybojuje vše, co nemohla mít – milovaného muže, dítě… Její pátrání není bez výsledku. To, co zjistí, jí však zlomí srdce… Film stojí na brilantních výkonech obou protagonistů podpořených tklivým hudebním motivem z pera . Ačkoli se jedná o italsko-francouzskou koprodukci, film byl natáčen převážně v SSSR a divák si tak může vychutnat kontrast mezi sovětskou a italskou poválečnou realitou.

Čekání na Aňu (Waiting for Anya) 2020

Opravdu bych měl uchovat cizí tajemství a ohrozit přitom vlastní život? Tuto otázku si klade Jo, mladý pastevec z Pyrenejí, když mu Benjamin prozradí něco ze své minulosti. Při pronásledování Židů byl Benjamin nucen uprchnout do Paříže a ztratil kontakt se svou dcerou. Nyní převádí židovské děti přes hranice do Španělska. Po příjezdu německých vojáků do vesnice se Jo s jedním z nich spřátelí, ale neuvědomí si, jak riskantní toto přátelství může být. Podaří se mu i tváří v tvář hrozbě učinit správné rozhodnutí? Hvězdně obsazený snímek nabízí pozoruhodný příběh odvahy a lidskosti.

Jan Roháč z Dubé (Warriors of Faith) 1947

Po bitvě u Lipan se zbytky husitských vojsk soustředily pod vedením Jana Roháče z Dubé na hradě Sion. Tato adaptace Jiráskovy dramatické předlohy byla prvním českým celovečerním hraným barevným filmem. Pro novou distribuci v 60. letech byl film viditelně a nešetrně zkrácen (díky tomu je film značně nepřehledný a zmatený).

Rozdělené sestry (Im Feuer – Zwei Schwestern) 2020

Rojda je mladá německá vojákyně s kurdsko-iráckými kořeny, která od dětství žije v Německu. Nyní hledá svou matku Ferhat v řeckém uprchlickém táboře. Když se obě po tolika letech odloučení konečně najdou, jsou nadmíru šťastné. Jejich štěstí však brzy opadne, když se Rojda dozví, že její sestra Dilan je stále v Iráku. Rojdě se podaří přivézt matku do Německa, ale se sestrou se jí nepovede spojit. Když zazvoní telefon a Dilan se zmíní o kurdských bojovnících, Rojdu přepadne strach. Rozhodne se požádat o převelení do iráckého Erbílu, aby mohla sestru najít. Jakmile tam Rojda dorazí, rychle si získá důvěru bojovnic. Čím intenzivněji však po své sestře pátrá, tím více se ocitá lapena mezi dvěma světy.