Filmy žánru: Válečný

Ržev (Rzhev) 2019

Po několika měsících tvrdých bojů Rudá armáda definitivně vytlačí nepřítele z vesnice Ovsyannikovo, za cenu obrovských ztrát – ze skupiny zůstane jen třetina osazenstva. Vyčerpaní, na hranici sil čekají vojáci na posily, ale z velitelství přichází rozkaz – udržet vesnici za každou cenu, což se rovná trestu smrti. Velitel roty čelí obtížné volbě – buď ztratit zbytky jednotky na základě nesmyslného příkazu, nebo stáhnout své lidi z válečného pekla, ale zároveň opustit své pozice a následně jít před vojenský tribunál za porušení tohoto rozkazu. V extrémně realistických detailech je zobrazena pouze jedna divoká bitva, ve které se odráží celá pravda o válce.

Sedm havranů (Sedm havranů) 1967

V 60. letech dochází k přehodnocování partyzánského tématu: vnáší se nejen věrohodný náhled na strádání a psychický tlak, ale také na tolik opěvovanou statečnost. I mezi partyzány se mohl vyskytovat zrádce, který ohrožoval všechny ostatní. Tak je tomu i v nadbytečně překombinovaném dramatu odehrávajícím se v drsném prostředí beskydských hor. I když se režisér Vladimír Čech, ještě nedávno přikyvující stalinistické poetice, snaží chytit takříkajíc druhý dech, z celého vyprávění čiší módní, vypočítavá spekulace, neobratně si pohrávající s obtížně zjistitelnou pravdou. Partyzáni totiž nedokáží odhalit, kdo je zrazuje, před nacisty ustupují s vědomím, že jeden z jejich řad je chce vydat nepříteli.

Veselé Vánoce, pane Lawrenci (Merry Christmas, Mr. Lawrence) 1983

Děj se odehrává v Japonském zajateckém táboře na ostrově Jáva v roce 1942. V lágru je jediný zajatec, který mluví Japonsky a to plukovník Lawrence. Ten je donucen sadistickým seržantem Harou zúčastnit se mučení a vynuceného harakiri jednoho z dozorců. Po intervenci u velitele tábora je poprava odložena. Ostatní japonští důstojníci se začínají na zajatcích mstít, protože se obávají ovlivňování velitele tábora plukovníkem Lawrencem. Napětí se ještě zvýší, když se v táboře objeví nový, záhadný zajatec Celliers, který je Angličan a odmítá se podřídit japonskému drilu. Brutalita dozorců se neustále stupňuje, protože ve válce u lidí vystupují do popředí zejména skryté zvířecí pudy a jejich civilizovanost mizí. Proč ale Veselé Vánoce pane Lawrenci?

Smrť chodí po horách (Smrť chodí po horách) 1979

Dramatický příběh dvou bratrů podle literární předlohy Vladimíra Mináče se odehrává v horách během Slovenského národního povstání.

Der Überläufer (Der Überläufer) 2020

Píše se rok 1944. Walter Proska je mladý voják Wehrmachtu, který začíná zpochybňovat smysl války, začíná si uvědomovat, kdo je skutečným nepřítelem a klade si otázku, zda je jeho povinností vlast nebo svědomí.

Father Soldier Son (Father Soldier Son) 2020

Po těžkém zranění na misi v Afghánistánu se rotmistr Brian Eisch se svými syny pouští na cestu za láskou, prohrami, vzpomínkami i odpuštěním.

Greyhound (Greyhound) 2020

Nebezpečnejšia než fronta Druhej svetovej vojny bola cesta naň. Riziko si uvedomuje aj kapitán amerického konvoja , ktorý má dopraviť nové posily a zásoby spojencom do Európy. Počas piatich dní plavby cez rozbúrený Atlantik bez vzdušnej podpory je však konvoj napadnutý nemeckými ponorkami. Kapitán a jeho flotila vedia, že jedinou šancou na dopravenie tisícok vojakov na front je vyhrať nepredvídateľný boj s nepriateľom.

Nero, císař římský (Imperium: Nerone) 2004

Historický príbeh, ktorý mapuje obdobie Rímskej ríše. Keď je Nero ešte malý chlapec, stane sa svedkom vraždy svojho otca. Cisár ho dal zabiť za zradu a jeho ženu Agrippinu (Laura Moranteová) odsúdil na trvalé vyhnanstvo na ostrove tak vzdialenom, že sa tam nenájde jediná ľudská bytosť. Jej syn Nero, posledný potomok Augusta, zostane s tetou Domiciou, ktorá ho vraj naučí ctiť si Rím a jeho cisára. Nero si však viac váži slobodu, ako napokon všetci Rimania, ktorí zatiaľ iba nemali odvahu preliať krv svojho šialeného a krutého cisára. Keď ju však nájdu, cisárska koruna pripadne Claudiovi (Massimo Dapporto). Do Ríma sa vracia aj Nerova matka Agrippina, ktorá chce urobiť všetko preto, aby sa naplnila veštba a aby jej syn svojou rukou zatienil celú ríšu. Bude cisárom. Preto žiada Senecu, aby ho učil, rozhľadel jeho myseľ i oči, aby z neho urobil vládcu. Sama kontroluje synov život a veľmi rada sa vydá za Claudia po tom, čo dal on sám zabiť svoju manželku i jej milenca. Aj keď Nero má rád Acte (Rike Schmidová), matka ho v záujme budúcnosti prinúti oženiť sa s Octaviou. Agrippina však nečakala, že Claudius predsalen zmení závet ozval sa totiž hlas jeho krvi, ktorý rozhodol, že cisárom bude po ňom jeho syn Britanicus a nie Nero. Agrippina však pevne riadi Nerov osud. Preto sa jeho sen o tom, že odíde do Grécka, rozplynul. A preto sa po Claudiovej smrti sám stáva cisárom…

Karmouz War (Karmouz War) 2018

Bratrstvo pěti (Da 5 Bloods) 2020

natočil příběh čtyř černošských amerických veteránů, kteří se vrací do Vietnamu najít tělesné pozůstatky velitele své čety a snad i zakopaný poklad.