Filmy žánru: Životopisný

Gauguin: nebezpečný život (Gauguin: A Dangerous Life) 2019

Pohled na Gauguinův nespoutaný život nejen z historického hlediska, ale i optikou současnosti… Jako někdo, kdo se hned po narození ve Francii přestěhoval do Peru a pak zpět do Francie a měl smíšený peruánsko-francouzský původ, se Gauguin mohl cítit jako vyděděnec. V Paříži byl jeho opatrovníkem Gustavo Arosa, významný sběratel umění, především děl malíře Delacroixe, velkého mistra barev a romantické emocionality. Tím byl mladý Gauguin obklopen, a i když mu našli práci v makléřské firmě, umění se stalo nedílnou součástí jeho života. Záhy se oženil s temperamentní Mette Gadovou, během poměrně krátké doby se jim narodilo pět dětí a nakonec se s rodinou odstěhoval do manželčina rodného Dánska. Nemluvil dánsky, vztah se začal rozpadat a Gauguin si hořce stěžoval, že v Dánsku nemá žádné umělecké známosti. Chtěl se od toho všeho záměrně vzdálit, opustit racionalitu a vrátit se k něčemu prostšímu, k ryzí bezprostřednosti. V britském dokumentu Gauguinův nespoutaný život a umění uvádí do souvislostí také malířovi současní potomci – Gauguinova pravnučka Mette Gauguinová, i pravnučka a vnuk z tahitské větvě, Celine Perraudová a Marcel Tai Gauguin.

Ted K (Ted K) 2021

Někdejší univerzitní profesor matematiky se izoluje od civilizace ve své chatě uprostřed rozsáhlých lesů americké Montany. Pozoruje zásah člověka do přírody a destrukční potenciál moderních technologií na životní prostředí. Postupná radikalizace společensky vyloučeného podivína vede ke zrodu ekoteroristy známého jako Unabomber. Hraný životopisný snímek čerpá z deníkových záznamů a filozofujících manifestů Theodora Kaczynského a pomocí montáže vizuálních metafor a snových sekvencí s úryvky z klasické i populární hudby vytváří úvahu o násilí jednotlivce vůči společnosti a společnosti vůči přírodě.

Člověk proti zkáze (Man versus Ruin) 1989

V roce 1989 natočil režisér film o posledních letech života . Ačkoliv je film pojat jako drama rodinné, v němž významné postavení mají lidské vztahy, v jeho celkovém vyznění převažuje rozměr společenský. Lze jej také nazvat Čapek proti zkáze – proti nastupujícímu fašismu, proti ohrožení křehkých demokratických svobod, proti neblahým rysům české národní povahy. Film je jakousi mozaikou událostí a vztahů, které na Karla Čapka působily a které se mu v době jeho nemoci v horečnatých snech a ve vzpomínkách vracejí. Vzpomíná na dávnou lásku, na ženu , bratra a sestru Helenu, ale také na přátelství s . Velkou hodnotou filmu je solidní a poctivý přístup autorů k tématu, kdy Čapkova osobnost je vystižena jak ve své velikosti, tak v souvislostech dobových. Přesvědčivé je rovněž herecké ztvárnění – výkony v hlavní roli, jako Josefa Čapka, jako Olgy Scheinpflugové a v roli T. G. Masaryka.

Dohoda (The Pact) 2021

Třiašedesátiletá   je na vrcholu své slávy adeptkou na zisk Nobelovy ceny za literaturu. Už je to 17 let, co se vzdala své slavné farmy v Africe, aby se vrátila do Dánska s životem v troskách. Po syfilidě a ztrátě lásky svého života svou bolest proměnila v literární senzaci. Je však uzavřeným géniem, dokud nepotká talentovaného 30letého básníka. Slibuje mu literární slávu, pokud ji na oplátku bezpodmínečně poslechne i za cenu, že přijde o všechno ostatní ve svém životě…

Salt-N-Pepa (Salt-N-Pepa) 2021

Příběh o tom, jak studentky Queensborough Community College Cheryl Salt Jamesová a Sandra Pepa Dentonová pronikly do světa rapu a hip-hopu poté, co nahrály píseň pro školní projekt svého kamaráda Hurbyho Azora. Salt-N-Pepa jako jedna z prvních ženských rapových skupin výrazně ovlivnila populární kulturu a svými jedinečnými texty a hudbou změnila tvář hip hopu, kterému do té doby dominovali muži. Film sleduje příběh Salt-N-Pepa od jejich školních začátků až po hvězdnou kariéru nejprodávanější ženské rapové kapely, která sbírala jeden úspěch za druhým a získala řadu ocenění včetně Grammy. Cheryl a Sandra tak vydláždily cestu všem raperkám, které šly v jejich stopách. Ve snímku zazní i největší hity Salt-N-Pepa, včetně Lets Talk About Sex, What a Man, Shoop a Push It.

Hlas lásky (Aline) 2020

Filmová fikce volně inspirována životem pěvecké superhvězdy . Quebec, 60. léta 20. století. Sylvette a Anglomard se radují ze svého čtrnáctého dítěte, holčičky Aline. Ve skromné rodině všichni žijí hudbou. Když pak hudební producent Guy Claude objeví Aline a její jedinečný hlas, vyvstane mu v hlavě jediný cíl – udělat z Aline nejlepší zpěvačku na světě. Podporována rodinou i Guy-Claudem, se kterým ji pojí více než přátelské city, se mladá pěvkyně vydává na neobyčejnou životní cestu.

Volodymyr Zelenskyj (La story Zelensky) 2022

Jak se herec a komik, ke všeobecnému překvapení v roce 2019 zvolený prezidentem, stal hrdinou ukrajinského odporu ve válce, která mění svět? Na to se pokusíme odpovědět v dokumentu, v němž budeme sledovat příběh , od jeho hereckých začátků přes zvolení prezidentem až k okamžiku, kdy se v několika málo dnech stal jednou z nejobdivovanějších světových hlav státu, zároveň však i cílem k likvidaci pro . Volodymyr Zelenskyj se narodil v roce 1978 v Krivom Rihu, v průmyslovém městě na jihovýchodě Ukrajiny. Vyrůstal v obyčejné sovětské rodině. Matka byla inženýrka, otec učitel informatiky. Rodiče chtěli mít z Volodymyra advokáta, on však toužil po něčem jiném – lákalo ho jeviště. Zelenskyj dospívá v období po rozpadu Sovětského svazu, může tedy plně poznávat západní kulturu. Na kytaře se snaží zahrát oblíbené kousky anglického rocku, ale především si dokola pouští kazety s britskými komiky. Oblíbil si skupinu Monty Python a sní o tom, že se jednou stane ukrajinským . Jen co dosáhne plnoletosti, účastní se pořadu KVN, televizní soutěže populární už v dobách Sovětského svazu, vysílané už od šedesátých let. Soupeří v ní družstva složená z herců, předvádějí komické scénky a improvizace, které následně hodnotí porota. V pořadu vystoupil se skupinou Kvartal 95“, tvořenou kamarády z dětství. Kvartal 95 ovládl na přelomu milénia ukrajinskou humoristickou scénu postsovětskými estrádami a dalších deset let rozesmával k slzám celou zemi lidovým, nenáročným humorem, v němž se využívá pantomima, groteska vycházející z komiksu a nejroztodivnější kostýmy pštrosů, pasáků či krasobruslařů. Zelenskyj se stává nejpopulárnějším ukrajinským komikem…

Mistr (Mistrz) 2020

1940, druhá světová válka. Do nově zřízeného nacistického koncentračního tábora Osvětim dorazí první transport s deportovanými vězni. Jedním z nich je Tadeusz Teddy Pietrzykowski, bývalý boxerský šampion z Varšavy. Dozorci ho donutí bojovat v ringu o život svůj i svých spoluvězňů. Každé další vítězství posiluje víru nešťastníků, že nacisté nejsou neporazitelní, ale osvětimští dozorci si všímají rostoucího odporu a vzdoru vězňů. Konfrontace s administrativou a odpovědnými osobami je nevyhnutelná. Životopisné drama , natočené podle skutečných událostí, vypráví příběh jednoho z prvních zajatců koncentračního tábora Osvětim-Březinka, vězně č. 77.

Všechny velké a malé bytosti (All Creatures Great and Small) 1975

V roce 1937 přijíždí do malého anglického městečka v malebném Yorkshiru mladý zvěrolékař James Herriot. Záhy je přijat jako asistent u vyhlášeného místního veterináře Siegfrieda Farnona. Ten však používá poněkud svérázné metody, a to v práci i soukromí. Když pak o prázdninách do mládeneckého domu doktora Farnona přibude ještě Siegfriedův vydařený bratr Tristan, jehož právě vyhodili od vysokoškolských zkoušek a Jamesovo srdce pokouší krásná dcera místního farmáře Helena, není o dramatické i humorné situace v ordinaci, ale i ve chvílích volna ani na okamžik nouze… Hlavní role v britské televizní adaptaci oblíbené knižní předlohy ztvárnili , , a hvězdný .

Chiara Lubich – L’Amore vince tutto (Chiara Lubichová) 2021

Počas druhej svetovej vojny mladá talianska učiteľka Silvia Lubichová videla jediné východisko v Bohu a Božej láske. Podľa vzoru svätej Kláry z Assisi prijala meno Chiara a snažila sa čo najviac pomáhať iným. Jej malá komunita sa stala základom kresťanského hnutia Máriino dielo, známeho aj pod názvom Fokolare, ktoré má dnes viac ako 100 000 členov po celom svete, vrátane Slovenska, ktoré Chiara Lubichová navštívila v roku 2001. Je zamerané na myšlienky jednoty a bratstva všetkých ľudí, aj budovanie dialógu medzi náboženstvami. Za celoživotné dielo smerujúce k rozvoju týchto ušľachtilých myšlienok získala Chiara Lubichová množstvo medzinárodných ocenení a v súčasnosti sa očakáva aj jej skoré blahorečenie.