Archivy blogu

Kočky (The Love Cage) 1964

a  – on prchá, ona číhá… Marc Borel je bezvýznamný tenisový trenér, možná gigolo, jak se komu líbí. Jeho život by mohl plynout i nadále lehce a bezstarostně, kdyby nesvedl manželku mafiánského bose Mac Keena. Podaří se mu utéct Mac Keenovým zabijákům do Evropy a doufá, že na slunné francouzské Riviéře se dobře skryje a bude žít dál svůj život, na který je zvyklý. Ale i tam ho dostihnou pistole zabijáků. Ukryje se v útulku pro bezdomovce, kam chodí krásná vdova Barbara a její sestřenice Melinda s laskavou tváří charity. Marcovi nabídnou místo řidiče. Marc ovšem netuší, že se stal součástí do detailu promyšleného plánu, v němž má on sehrát tragickou roli.

Obyčejný chlápek v Londýně (Rattle of a Simple Man) 1964

Stydlín Percy si vyrazí do Londýna na fotbal a shodou náhod stráví noc s prostitutkou. City, které ho přemůžou, jsou ale opravdové.

Proč? (Why?) 1964

Syrový filmový dokument, který se snaží najít odpověď na to, proč stárne československá populace. Proč mají mladí lidé tak málo dětí? Proč na 100 narozených dětí připadne v průměru 90 interrupcí? Moderátor se ptá novomanželů před staroměstskou radnicí, žen ve výrobě, žen, které děti už mají, důchodkyň a například i mužů, pracujících na dráze. Citlivá kamera Jana Špáty nás uvádí nejen do domácností a pracovišť dotazovaných, ale také do strohých nemocničních prostor, v nichž se provádí zákroky umělého přerušení těhotenství.

Robinson Crusoe na Marsu (Robinson Crusoe on Mars) 1964

Velitel Christopher Kit Draper (Paul Mantee) a plukovník Dan McReady (Adam West) obíhají po orbitě marsu ve vesmírné lodi. Aby se vyhnuli hrozící srážce s meteorem, musí zvýšit rychlost lodi, což je stojí veškeré palivo. Jedinou další možností je opustit loď v záchranném modulu a pokusit se přistát na povrchu Marsu. Při přistávání zahyne McReady a Draper se tak ocitá sám, pouze s malou opicí Monou vycvičenou na mise do vesmíru, na povrchu planety, která může skrývat různá nebezpečí. Dokáže Draper přežít v nepřátelském prostředí s omezenými zásobami kyslíku a potravin?

Červená pustina (Deserto rosso) 1964

Filmová studie mladé ženy, jež zoufale hledá své místo v odcizeném světě.Jediným barevným filmem cyklu, Červenou pustinou, zakončil v roce 1964 italský režisér Michelangelo Antonioni svou tetralogii citů. Zopakoval v ní ústřední téma z Dobrodružství (1960), Noci (1961) a Zatmění (1962). Okouzlující Monica Vittiová, procházející všemi díly tetralogie, tu znovu dokonale ztělesňuje ženu, jejíž vnitřní duševní a citový svět nenachází nejmenší kontakt se zdánlivě normálním světem okolo. Ve světě prudkého rozvoje průmyslu a technologií, italského hospodářského zázraku, její Giuliana přes veškerou snahu jako by zaostávala za ostatními a jejich způsobem myšlení. Nerovnoměrný, až protichůdný vývoj technické civilizace a lidských emocí je myšlenkovou páteří celé tetralogie. Film je situován do okolí Ravenny, nedaleko míst, kde architektura a mozaikové malby připomínají kulturu dávno minulých století, a kde v moderní době vyrostl nový, nezvyklý svět funkčních staveb, kovových potrubí, cisteren, komínů a vysokých pecí. Svět zalidněný techniky a dělníky, kteří toto prostředí vytvořili, a v jejichž myšlení se začínají rodit kvalitativně nová etická a estetická kritéria, nová morálka a nová psychologie. Svět, v němž Giuliana nenachází pro sebe žádné záchytné body.

The Black Torment (The Black Torment) 1964

Urozený pán Richard Fordyce se vrací na své panství po boku své novomanželky. Děje se zde však něco velmi neblahého. Dozví se totiž o fámách, které o něm kolují. Měl se tajně vrátit již dříve a spáchat v okolí několik vražd. Ale ani po jeho nynějším příjezdu nepolevuje nebezpečný vrah ve své agresi. Jeho zlověstné oči se blýskají po okolí a jeho kroky jsou slyšet všude po zámku. Každá nadcházející noc je čím dál nesnesitelnější.

Dvanáct (Dvanáct) 1964

Dvanáct absolventů jednoho ročníku DAMU se rozhodne společně odejít do oblastního divadla. Během první sezóny se nadšený kolektiv rozpadá a zůstává jen pětice, která je odhodlána pokračovat. Zkušená televizní režisérka natočila svůj první kinematografický film podle divadelní hry, která byla napsána přímo na konkrétní herce, tehdy ještě studenty.

Frankensteinovo zlo (The Evil of Frankenstein) 1964

Po deseti letech ve vyhnanství se baron Viktor Frankenstein i se svým asistentem Hanzem vrací na místo, kde to vše začalo – na zámek Frankensteinů v Karlstaadu. Tady zjišťují, že veškerý majetek si pro sebe zcizil hamižný starosta města, který se spolu s policií pokouší barona opět zatknout. Frankenstein však při útěku nachází v ledu uvězněné monstrum a za pomoci hypnotizéra Zoltana jej přivedou k životu. Zoltan ale nemá čestné úmysly a využívá jím ovládané monstrum k vlastnímu prospěchu a obohacování. S tím se baron Frankenstein nemůže smířit…

Zlatokopové z Arkansasu (Massacre at Marble City) 1964

Zlatých nugetů ukrytých na indiánském území se chce zmocnit každý! … Když se v městečku Marble city objeví muž s pytlíkem zlatých valounů, mezi místními obyvateli se rozpoutá zlatá horečka. Chamtivý majitel místního saloonu a proradný bandita Ellis by chtěli všechno zlato uchvátit pro sebe a neštítí se ničeho. Na stranu obyvatel městečka se postaví dva chrabří a zásadoví pistolníci, kteří jsou odhodláni bojovat za spravedlnost. Koprodukční western vznikl ve spolupráci Západního Německa, Itálie a Francie a nese v sobě výraznou československou stopu – pro kulisy městečka Marble city posloužilo westernové městečko z legendárního snímku . Jednu z hlavních ženských rolí ztvárnila hvězdná a na vizuální stránce snímku se podílel přední kameraman .

Marie (Marie) 1964

Marie si dlouho nedokáže připustit rozvrat dlouhého manželství a věří, že se její muž k ní vrátí…