Archivy blogu

Mysteries (Mysteries) 1978

Okupace ve 26 obrazech (Okupace v 26 obrazech) 1978

Jugoslávie, Dubrovník 1941. Pár měsíců před vznikem ustašovského Nezávislého státu Chorvatsko, loutkového státu nacistické Německé říše. Tři přátelé, Niko, Toni a Miho, vrstevníci z bohatých dubrovnických rodin, žijí bezstarostným životem. Toni se zamiluje do Nikovy sestry Ane a na jejich zásnubách tři sobě si blízké rodiny očekávají okupaci. Přátelství pokračuje, ale nové okolnosti okupace je čím dál více rozdělují. Toni se vzhledem ke svému italskému původu stává fašistou. Miho je jako žid zatčen a jako zázrakem se mu podaří uniknout z krvavého ustašovského masakru v autobusu. Niko přechází k nelegálnímu hnutí Svazu komunistické mládeže… Okupace ve 26 obrazech je první částí válečné trilogie režiséra Lordana Zafranoviče, která dodnes šokuje drsně zachycenou realitou zla na pozadí krásného Dubrovníku…

Hvězdná srážka (The Adventures of Stella Star) 1978

Z trestanecké planety jsou propuštěni vesmírní pašeráci Akton a Stella Star (Caroline Munro). Sám Císař je omilostnil, aby se vydali na nebezpečnou cestu – mají vypátrat úkryt zlotřilého vévody Zarth Arna a najít loď ve které ztroskotal jediný císařův syn (David Hasselhoff). V doprovodu šéfa galaktické policie Thora a robota Ella navštěvují planetu amazonek, planetu ledu a planetu neandrtálců, zatímco se schyluje k rozhodujícímu střetu mezi Císařem a Zarth Arnem… Svérázný příspěvek italské kinematografie k žánru space opery volně kopíruje scénář Hvězdných válek Nové nadějě, ne však jejich technické provedení a tak vyznívá značně béčkovitě a roztomile naivně.

Rozvedená žena (An Unmarried Woman) 1978

Našel si mladší partnerku, ta zrada zcela otřásla jejím životem. Jill Clayburghová v hlavní roli amerického filmu. Erika pracuje v newyorské umělecké galerii v Soho, bydlí s manželem Martinem na Manhattanu a starosti o rodinu a jejich patnáctiletou dceru Patti ji dostatečně naplňují. Poměrně poklidný život Eriky se zhroutí, když jí Martin po šestnácti letech společného soužití nečekaně oznámí, že nutně potřebuje změnu. Tou změnou je ve skutečnosti mladá žena, do níž se zamiloval, a proto požaduje rozvod. Erika se cití nejen zrazená a podvedená, ale zdá se jí, že všechny změny spojené s novým životem prostě neunese… Film, který nabízí hlubší náhled do života a problémů současné ženy podle vlastního scénáře natočil režisér Paul Mazurski. Příběh svojí tematikou a zpracováním v době svého vzniku, vzbudil velkou pozornost a získal řadu ocenění. Úlohu Eriky ztvárnila Jill Clayburghová, která hrála ve filmech Stříbrný šíp, Tančím, jak nejrychleji dovedu, Začít znovu, Napůl drsňák.

Klebetnice (Klebetnice) 1978

Príbeh podľa Carla Goldoniho z prostredia Benátok. Mladú Chechinu ohovárajú zlomyseľné miestne klebetnice. Pred očami susedov i svojho nastávajúceho sa dáva do boja proti týmto klebetám, najmä čo sa týkajú jej nemanželského pôvodu.

Krevní msta (Revenge) 1978

V malom mestečku na Sicílii zavraždil vodca mafiánskeho klanu Vitto Acicatena Angela Paterna, ktorý sa zaplietol do stávky rybárov za zníženie cien. Jeho manželka Concetta (Sophia Loren) bola svedkom vraždy a navyše sa jej bezprostredne potom narodilo mŕtve dieťa. Súd uzavrel prípad, pretože páchateľ je neznámy a Concetta sa márne dovoláva spravodlivosti. Socialista a advokát Rosario Mario Spalone (Marcello Mastroianni) sa chce angažovať do tohto prípadu, aj kvôli náklonnosti ku Concette. No z Ameriky prichádza ďalší nápadník, Angelov bratranec, Nick Saint Miquelle (Giancarlo Giannini), ktorý uplatňuje skôr nelegálne prostriedky k dosiahnutiu spravodlivosti. Concetta bojuje proti neprávosti, proti Acicatenovi, ale najväčší zápas vedie s vlastnými citmi v ľúbostnom trojuholníku.

Když kluci drží basu (Když kluci drží basu) 1978

Televizní komedie o jednom ryze mužském koníčku, dalo by se říci přímo lovecké vášni… Telefonní mechanik Zajíček má spoustu zájmů, mezi které patří myslivecká vášeň, kterou ovšem ženě zapírá. Výlet s myslivci na hon a následné posezení s děvčaty a s kamarádem proto plánuje tajně. Na to ovšem potřebuje volno z práce a také obelstít manželku, v čemž mu kamarádi rádi pomohou. Lest i lov se vydaří, ale při cestě za kamarádem si Zajíček splete jeho byt a vleze na jiný balkon, při čemž ho překvapí policie. Protože měl celou akci dokonale zakonspirovánu, neprokáže muž svou totožnost. Každý z kamarádů i jeho manželka samozřejmě tvrdí, že se musí jednat o jiného člověka…

Kdo zabíjí nejlepší evropské šéfkuchaře? (Someone Is Killing the Great Chefs of Europe) 1978

Co dělat, když člověku tak chutná a kila jdou pořád nahoru? Lékaři varují, bez důsledné diety do půl roku zemřete! Vyhlášený král labužníků Maximillian Vandeveer (Robert Morley) by pro svou nezvladatelnou vášeň k prvotřídnímu jídlu potřeboval svérázné řešení – zbavit se těch, jejichž dobroty ho zabíjí. Potom ale někdo začne nejlepší evropské kuchaře vraždit přesně v pořadí podle Maxovy gastronomické příručky…

Lvi salónů (Lvi salónů) 1978

Na rozestavěném pražském sídlišti stojí maringotka a v ní bydlí dva mladí zedníci, na které ve městě čekají nejrůznější životní zkušenosti. Kolem dvou venkovských zedníků pohlcených velkoměstem je tu rozehrána zábava více než rozpačitá, bezzubá, prozrazující, že v době vrcholící normalizace se i veselohernímu žánru dařilo bledě, především byly nežádoucí jakékoli satirické narážky. Bez citu pro humornou nadsázku a bez vtipně pointovaných zápletek se odvíjí příběh, který ukazuje, jak se hrdinové, přebývající v maringotce stojící na rozestavěném sídlišti, potýkají se všelikými nástrahami velkého světa… Nepomohla ani účast oblíbených herců s pitvořícím se Josefem Dvořákem v čele.

Drak z chrámu Šaolin 2: Lehkomyslný bojovník (Drak z chrámu Šaolin 2) 1978

V tomto filmu nám Jackie Chan opět předvede svá bojová umění. Pokračuje válka klanů a Jackie se svým smyslem pro čest a spravedlnost mstí své přátele a vítězí v napínavých a nebezpečných soubojích.