Archivy blogu

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (I’m Not There) 2007

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka… Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka . Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec , charakterní hollywoodští představitelé , a , ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák i herecky všestranná , která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě , dcera a , a , byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana.

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee (Bury My Heart at Wounded Knee) 2007

Drama z původní produkce HBO vychází ze stejnojmenného bestselleru, který zachytil zničující dopad dobytí Divokého západu na domorodou kulturu amerických indiánů v druhé polovině 19. století. Sledujeme jej na osudu tří pozoruhodných postav. Charles Eastman , původním jménem Ohiyesa, je Sioux, ale vystudoval v Dartmouthu a přizpůsobil se světu bílých. Sedící býk je proslulý náčelník indiánského kmene Lakotů, který se odmítá podřídit vládě a do posledního dechu hájí identitu svého lidu, jeho důstojnost i posvátné indiánské území – zlatonosné Black Hills. A senátor Henry Dawes je jedním z těch, kdo spoluvytvářejí vládní politiku týkající se indiánských záležitostí. Zatímco Eastman s učitelkou Elaine pracují na zlepšení životních podmínek v rezervaci Siouxů, senátor lobuje u prezidenta USA. Řešení též slibuje mesianistické hnutí proroka Wovoka, ale po té, co je Sedící býk zabit a 29. prosince 1890 sedmá kavalerie zmasakruje stovky lakotských mužů, žen a dětí u Wounded Knee, jsou všechny naděje ztraceny. Film natočil režisér .

Inspektor Rebus II.- První kámen (Rebus: The First Stone) 2007

Reverend skotské církve je nalezen v autě nahý s podřezaným hrdlem. Vedle něj leží stejně poznamenané ženské tělo. Park, ve kterém stálo jejich auto, je vyhlášeným místem mileneckých schůzek. Jako nejpravděpodobnější pachatel se jeví ženin žárlivý manžel. Ale co když se někomu v církvi reverendova vražda náramně hodí? Když je zabit i další uchazeč o reverendovu pozici, začíná jít do tuhého. Úpěnlivá snaha řešit si své problémy a chránit své členy se církvi rychle vymyká z rukou. Mnoho let skrývané tajemství a lži začínají vyplouvat na povrch a mají fatální následky.

Inspektor Rebus II.- Jména mrtvých (Rebus: The Naming of the Dead) 2007

Na pozemku hotelu Macintosh je nalezena neznámá mrtvola. Inspektoři Rebus a Siobhan začnou s vyšetřováním, ale do cesty jim vstoupí velitel Steelforth, který zajišťoval bezpečnost mezinárodního obchodního summitu v prostorách hotelu. Když umírá ministr pro místní rozvoj, začíná jít do tuhého. Spáchal ministr sebevraždu, nebo ho někdo zabil? Bez záznamů z bezpečnostních kamer neexistuje na tuto otázku jasná odpověď…

Inspektor Rebus II. – V dvojím ohni (Rebus: Resurrection Men) 2007

Majitel galerie Edward Marber je nalezen zavražděný noc po začátku výstavy. Případ dostává na starost inspektor Rebus, který zpočátku podezřívá rozhořčeného umělce Charlieho Guthrieho a taxikáře Dannyho Kerra, který vezl oběť několik hodin před smrtí. Když se Rebus pohádá se svou nadřízenou, inspektorkou Gill Templerovou o to, jakým směrem vést vyšetřování, situace se výrazně komplikuje. Rebus hodí po inspektorce hrnek s horkým čajem a jeho do očí bijící neposlušnost jí nedá jinou možnost než ho poslat na kurz sebeovládání na pracovišti. Případ dostává na starost Rebusova parťačka, vyšetřovatelka Siobhan Clarková. Ale ve vyšetřování dojde k nečekanému zvratu, když sestra zavražděného oznámí policii, že z jeho bytu někdo ukradl cenný obraz…

Inspektor Rebus II.- Uzly a kříže (Rebus: Knots and Crosses) 2007

Inspektor Rebus se připravuje svědčit v případu vraždy. Jenže na poslední chvíli se dozvídá, že přelíčení bylo odloženo. Příbuzný oběti ani obžalovaný netuší, co se stalo, ale rychle vychází najevo, že důvodem je nedostatek důkazů. Rebus podle všeho zapsal doznání obžalovaného až po uplynutí zákonné šestihodinové lhůty od jeho zadržení. Je to nespravedlivé. Obžalovaný se přesto dostává na svobodu. Jenže ne na dlouho. Jenom několik hodin po propuštění je nalezena jeho mrtvola na tom samém místě, kde předtím vraždil.

Snídaně po sexu (Sex and Breakfast) 2007

Snímek zkoumá význam intimity v životě dvou párů a odhaluje, zda a za jakých podmínek je možné dosáhnout dlouhodobého vztahu a přitom si zachovat zdravý a uspokojivý sexuální život. Oba páry se rozhodnou experimentovat se skupinovým sexem a utřídit si tak tři základní aspekty úspěšného vztahu – sex, lásku a komunikaci. V čem tkví tajemství skvělého sexu? Možná že se sexem samotným toho nemá tolik co do činění.

Vánoce v hotelu Riviera (Christmas at the Riviera) 2007

Jsou vánoční svátky a několik hostů přímořského hotýlku Riviera se chystá strávit Vánoce právě zde. Ředitel hotelu Barry se dozvídá, že jeho otec skončil se srdeční příhodou v nemocnici. Velmi nechtěně svěří vedení hotelu svému zástupci Ashleymu a odjede. Ashley jásá, konečně zařídí hotelový vánoční program podle svých představ…

Divoká krása (Savage Grace) 2007

Bohatství nutně neznamená štěstí. v hlavní roli snímku o patologických vztazích uvnitř milionářské rodiny, natočeného podle skutečných událostí.Film Divoká krása vypráví málo známý, neuvěřitelný a přece pravdivý příběh Barbary Dalyové – newyorské krásky, která se provdala za jednoho z nejbohatších mužů Ameriky. Brooks Baekeland byl potomkem vynálezců bakelitu, kterýžto úžasný vynález mu umožnil nepracovat a spolu s krásnou manželkou si užívat společenských radovánek v poválečném New Yorku. Po narození syna Antonyho střídala rodina blahé živobytí v Paříži s pobytem v přímořských letoviscích, vždy ve styku s nejvěhlasnějšími umělci a osobnostmi doby – navštěvovali je , , … Jejich soukromý život však idylu nepřipomínal ani náhodou: oba manželé byli psychicky labilní a nestřídmý společenský život Brooksovy deprese a Barbařiny záchvaty vzteku jen umocňoval. Uprostřed tohoto rodinného pekla dospíval citlivý Antony. Když si během dospívání uvědomil svou homosexuální orientaci, otec jej zcela zavrhl – matka Barbara se však rozhodla jej vyléčit, nejprve s pomocí prostitutek a později i za cenu porušení všech hranic vztahu mezi matkou a synem… Příběh života, který nemohl skončit dobře, natočil americký režisér . Ten se v roce 1992 debutovým snímkem zařadil mezi kmenové režiséry proudu New Queer Cinema, definovaného důrazem na LGBT tématiku. Divoká krása je jeho zatím posledním počinem. V roli mladého Antonyho zazářil charismatický britský herec (, , ).

Závěť (Promise Me This) 2007

Starý muž jménem Živojin Markovič, žijící v odlehlé vesničce, se modlí, aby jeho vnuk Cane odjel do města, prodal svou krávu a přivedl si manželku. Ve městě se má setkat s dědečkovým nevlastním bratrem, ale ten už nežije. Místo toho se setká s jeho dvěma vnuky, dvěma dobrosrdečnými bratry, kteří jsou ale drobnými zločinci a odborníky na demolice. Cane si s těmito muži brzy rozumí a také se zamiluje do školačky Jasny, kterou si chce vzít, aby splnil slib dědečkovi. Zaplete se do rodinných záležitostí této dívky, zachrání ji i její matku před prostitucí a gangstery, které vede muž jménem Bajo. Vrátí se s nimi do vesnice včas, aby navzdory gangsterům oslavili Živojinovu svatbu se sousedkou. I když Bajo a jeho banda dělají, co můžou, aby všechno zmařili, konají se svatby dvě.