Archivy blogu

Fritz Lang mezi námi (Fritz Lang) 2016

Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů… V roce 1931 natočil , tehdy asi nejznámější německý režisér, film . Při jeho vzniku se inspiroval aktuálními případy, které ve 20. letech děsily celou společnost. A vytvořil dílo, které dodnes ohromuje jak svým vypravěčstvím, zvláště pak vynalézavým zvládnutím náročné technické novinky, jakou byl zvuk, tak sdělením, které v lecčems narušuje či dokonce převrací obvyklá klišé: do pátrání po vraždícím psychopatovi se totiž zapojí i zločinecké podsvětí, cechy“ žebráků a zlodějů. Obávají se, že pozornost dlouho neúspěšné policie se zaměří právě na ně, aby vykázala aspoň nějaké výsledky. Nejspíš kvůli tomu Vraha mezi námi naše meziválečná cenzura nejprve zakázala a na svém rozhodnutí až do dalšího roku trvala, než jej uvolnila do kin. O téměř století později se režisér rozhodl vzdát velkému tvůrci hold snímkem Fritz Lang mezi námi. Zvolil si právě onen významný okamžik, kdy Lang zvažoval, jak by měl Vraha mezi námi pojmout. Maugg prosadil místy až matoucí koncepci, kdy do životopisného příběhu vstupují úryvky z dávného veledíla, aniž by to divák okamžitě rozpoznal. Proto svůj film natáčel černobíle, používal obdobné obrazové či střihové postupy s jízdami kamery i velkými detaily, svým záměrům podřídil i hereckou složku. Maugg ovšem nevychází z jednoznačně doložitelných událostí, spíše domýšlí možný průběh dění, které posléze vedlo k vytvoření Vraha mezi námi. Svého hrdinu (ztělesnil jej ) modeluje jako téměř bezcitného umanutce, jenž při sbírání podkladů zapomíná na lidi kolem sebe, zcela oddán hledání inspirace. Výpravy po stopách zločinů jej ve vizích a přeludech uvrhávají do blízkosti pachatele.

Agenti jak se patří (MeesterSpion) 2016

Desetiletý Tim má po přestěhování problémy se šikanou. Pak ale probudí z kryogenního spánku špiona ze 70. let a rozhodne se mu pomoct vyřešit jednu starou záležitost.

Sluga naroda 2 (Servant of the People) 2016

Čo ak sa prezidentom stane obyčajný človek, čestný a zásadový učiteľ? Toto je práca Vasilija Goloboroďka už takmer šesť mesiacov. Ale veci nejdú podľa plánu. Reformy sú zabrzdené konzervatívnym parlamentom, hospodárska kríza naberá na intenzite a obyvateľstvo to cíti. Vasilij všade čelí prekážkam, rodinkárstvu a korupcii. Na prekvapenie svojho tímu, keďže zástupca Medzinárodného menového fondu práve pricestoval do Kyjeva, aby predložil konečnú ponuku, sa Vasilij rozhodne sám prísť na to, čo sa dá ešte robiť. Vydá sa preto na cestu naprieč Ukrajinou, na ktorej stretáva skutočných obyvateľov svojej krajiny.

Bittersweet days (Bittersweet days) 2016

Přítel se jí načas odstěhuje do Londýna a ona se mezitím sblíží s velmi otevřeným fotografem z Nizozemí, který u ní začal bydlet místo něj.

Veselé Vánoce s Mickeym a Donaldem (Duck the Halls: A Very Mickey Christmas) 2016

Mickey chce, aby Donaldovy první Vánoce byly co nejlepší, ale brzy mu dojde, že krutá zima Donalda smrtelně ohrožuje a může zkazit svátky úplně všem.

Lví žena (The Lion Woman) 2016

Příběh nás zavádí do chladného severu Evropy na začátku 20. století. Děvčátko Eva se narodilo s hypertrichózou – onemocněním, díky kterému jí po celém těle roste nadměrné množství chlupů. Odmala tak prochází rukama doktorů, kteří si s ní neví rady, a spolužáků, kteří se jí smějí. Ani vlastní otec netuší, jak má ke své dceři přistupovat, a drží ji raději v ústraní. Eva se ale rozhodne, že svůj sen žít jako ostatní naplní za každou cenu…

Zoombies (Zoombies) 2016

Zoologická záhrada s názvom Eden je unikátnym projektom vizionára, ktorý zomrel, a tento projekt zanechal svojej vnučke. Tá sa snaží pred oficiálnym otvorením zoo ukázať projekt niekoľkým študentom. Miestny doktor však pri resuscitácii vzácnej opice použije sérum, po ktorom sa opica mení na nezastaviteľnú príšeru. Opica unikne a postupne sa všetky zvieratá v zoo nakazia neznámym vírusom. Zastaviť ich môžu jedine odvážni členovia ochranky, neskúsení študenti a majiteľka Edenu. Dokáže však partia chabo ozbrojených ľudí poraziť nemŕtve levy, slony, papagáje a mnoho ďalších zvieracích druhov, ktoré sa v záhrade nachádzajú, a postupne sa stávajú infikovanými?

Lví žena (Løvekvinnen) 2016

Příběh nás zavádí do chladného severu Evropy na začátku 20. století. Děvčátko Eva se narodilo s hypertrichózou – onemocněním, díky kterému jí po celém těle roste nadměrné množství chlupů. Odmala tak prochází rukama doktorů, kteří si s ní neví rady, a spolužáků, kteří se jí smějí. Ani vlastní otec netuší, jak má ke své dceři přistupovat, a drží ji raději v ústraní. Eva se ale rozhodne, že svůj sen žít jako ostatní naplní za každou cenu…

Šiška Deluxe (Šiška Deluxe) 2016

Absurdní komedie odehrávající se v lublaňské čtvrti Šiška. Chytrolín a rozumbrada Mile, který ještě ve čtyřiceti stále žije u své matky, jeho stejně staří kamarádi Fedr, kdysi skinhead a nyní rozvedený otec, a bývalý pankáč a sirotek Zekir. Šance na změnu jejich katastrofálních životů má přijít se společným plánem na otevření pizzerie. Protože se však nedokážou přestat chovat jako břídilové, zákazníci se nehrnou. V tu chvíli se objeví tajemná Jana, která jim vnukne nápad nabízet společně s pizzou unikátní službu Šiška Deluxe: Objednejte si pizzu a spolu s ní cokoliv, co vám udělá radost, a my to zařídíme! Podniku se okamžitě začne dařit a zdá se, že v Šišce jsou všichni díky pizze plnící sny šťastnější. Přinese Šiška Deluxe štěstí i samotným protagonistům?

Girl Power (Girl Power) 2016

Girl Power je dokumentární film o ženách, které zasvětily své životy graffiti, i když této subkultuře naprosto dominují muži. Dokument je založen na silném osobním autobiografickém příběhu pražské writerky Sany, která ho natáčela po celém světě více sedm let. Zároveň nás seznámí s ženskými writerkami z patnácti měst světa. Fascinující cestopis přichází s novým pohledem na fenomén, který je širokou veřejností často chápán jako vandalismus, ale lze ho vnímat i jako životní cestu.