Archivy blogu

Hvězdné dítě (Starkid) 1997

Útěk do světa komiksů je jeho jedinou útěchou před posměchem a opovržením okolí. Outsider, nemotora, otloukánek. Neohrabaný sedmák Spencer Griffith na tom sotva může být lépe. Jedinou útěchu Spencer nachází při četbě komiksů, kde sleduje svého oblíbeného hrdinu. Vše změní magické setkání. Noční oblohou prosviští sprška meteoritů a nastartuje nové obrátky Spencerova dosud nevlídného života. Vždyť komu se poštěstí skamarádit se s Cyberzbrojem? Tento dvoumetrový robot, obdařený rozumem i nesmírnou silou, prchá z planety jeho mírumilovných vynálezců – Treklinů před mezihvězdnými agresory. Spencer si vleze dovnitř robotova krunýře a jeho život se provždy změní. Vysoce inteligentní síla Cyberzbroje a její tajuplné proniknutí do chlapcova vědomí mu dodá odvahu postavit se svému strachu a problémům. Oba dva tuší, že je čeká náročná zkouška hrdinství a přítelství, v níž musí stůj co stůj obstát. Kosmičtí pronásledovatelé robota-sympaťáka totiž nezadržitelně směřují k planetě Zemi.

Funny Games (Funny Games) 1997

Nevěřte lidem, co vypadají poklidně a důvěryhodně. A nevěřte jim ani poté, co přijdou s prosbou o vypůjčení pár vajíček. Raději nevěřte vůbec nikomu. Nikdy nevíte, kdo si s vámi bude chtít zahrát funny games. Že je téměř nemožné, aby v Rakousku vznikl thriller, který šokoval celý svět, záhy se dočkal amerického remaku a svého času dokonce pokukoval po Zlaté palmě z Cannes? Nenechte se mýlit, režisér Michael Haneke, kterého proslavila brilantní děsivá psychologická studie Pianistka, to dokázal. Jeho snímek Funny Games, který lze chápat jako zamyšlení nad zobrazováním násilí ve filmu, stejně jako promyšlenou manipulaci režiséra s diváckou pozorností, je zcela právem řazen k tomu nejoriginálnějšímu, co bylo v roce 1997 ve světě natočeno. Přitom začíná zcela nevinně a nenápadně – dva mladíci, dobře oblečení a s příjemným vystupováním, si přicházejí do sousedské domácnosti vypůjčit dvě vajíčka. Peter a Paul jsou ale připraveni přichystat rodině, u níž právě zaklepali na dveře, překvapení pocházející ze samotného pekla. V jejich původním plánu totiž zastává jídlo jen nepatrnou roli. Oni si přišli hlavně hrát. Moc ošklivě hrát. A jejich sadismus, byť úmyslně nezobrazovaný v plné síle, nezná hranic. V hlavních rolích znepokojivé a drsné exhibice zla se představují Arno Frisch, Frank Giering, Susanne Lotharová, Ulrich Mühe a další.

Linie násilí (The End of Violence) 1997

Tvůrce existenciálních filmových esejů, uznávaný německý režisér , se opět pokusil spojit něco ze své vážněji zaměřené poetiky s divácky vděčným filmovým žánrem. Zároveň se rozhodl natočit film o násilí bez jeho přímého zobrazení. Spolu se scenáristou si pro tuto příležitost vybral i vhodné hrdiny: v příběhu se sbíhají osudy tří mužů: vědce, ambiciozního detektiva a producenta akčních filmů. Bohatý producent Mike Max řídí své impérium pomocí telefonů a počítače a nebere vážně sdělení manželky Paige, že ho opouští. Ještě týž den se producenta zmocní dva najatí zabijáci, vše se ale vyvíjí jinak, než podle jejich plánu. Akci zabijáků zachytil na monitoru vědec Ray Bering, který pro FBI dokončuje projekt sledování dění v celém městě pomocí stovek kamer. Jeho realizace má znamenat zásadní obrat boje se zločinem: konec násilí. Projekt má ale přinejmenším dva háčky: je snadno zneužitelný a nelegitimní…

Hořící nebesa (Hořící nebe) 1997

Příběh dvou hrdinů zmítaných nečekanou vášní uprostřed chaosu a násilí ve žhavém thrilleru od producentů filmu . Řidič Colin namočený do bankovní loupeže se připlétá do života nešťastné japonské nevěsty Midori , která se ocitla v nebezpečí poté, co se stala svědkyní zločinu. Plán Midori zosnovat svůj vlastní únos a znovu se tak setkat se svým bývalým milencem bohužel nevychází, a tak se dva životní vyděděnci musí vydat na společnou krvavou cestu za svobodou přes celou zemi, aby na jejím konci našli novou lásku.

Odysseus (Odyssea) 1997

Dvoudílná televizní minisérie režiséra Andreie Konchalovského vychází z dávného Homérova eposu o muži, který musel překonat mnoho životních překážek na své strastiplné cestě, aby se po dvacetiletém odloučení vrátil ke své milované Penelopé.

Dying to Meet You (Dying to Meet You) 1997

Barbara (Barbara) 1997

Adaptace románu, který napsal Jørgen-Frantz Jacobsen, o problematickém vztahu kněze Poula a svůdkyně a dvojnásobné vdovy Barbary .

Bláznivé manévry (McHale’s Navy) 1997

Poklidné dny penzionovaného námořního kapitána Quintona McHaleho přeruší zpráva, že někdejší protivník major Vladikov ohrožuje jeho milovanou ostrovní základnu. Proto kapitán znovu navlékne bílou uniformu a postaví se do čela posádky zmatkářů, s nimiž uskuteční řadu neuvěřitelných manévrů proti nepříteli na obranu svého ostrovního ráje.

My Son the Fanatic (My Son the Fanatic) 1997

Film o mužovi, ktorého sklamú jeho ideály. Najprv v podobe syna, ktorý sa obráti na moslimskú vieru, neskôr v priateľke“ prostitútke. Film ukazuje rozdiely v kultúrach v globálnej sfére – prisťahovalci vs. domáci – ale aj v lokálnej sfére, v domácnosti. Keď si syn pozve moslimského duchovného domov, hlava rodiny nie je moc nadšená, hlavne keď vidí, že sa mu všetci prispôsobujú (ženy obedujú v samostatnej miestnosti). Film o tom, že hoci sú rozdiely medzi kultúrami veľké, ich problémy sú rovnaké a riešenia veľmi podobné.

Červený kamínek (Červený kamínek) 1997

Romantická pohádka si klade věčnou otázku, co je v životě důležité, zda bohatství nebo upřímná láska. Zeman Ješek si obklopen přáteli a pěknými děvčaty užívá života, zatímco jeho stárnoucí matce přibývá vrásek na čele. Tvrz chátrá, ale její syn, místo, aby se dal konečně do poctivé práce, sní o zlatě a bohatství, které podle pověsti skrývá nedaleká Bílá skála. Ani upřímný cit hodné Johanky jej doma neudrží a Ješek se jednoho dne vydává na cestu za zlatým přeludem. A je to právě věrná láska jeho dívky, která jej z moci Ducha skal vysvobodí…