Archivy blogu

Jak namalovat ptáčka (Jak namalovat ptáčka) 1980

Televizní hra o nesnadném dospívání, talentu a věcech pro život ještě důležitějších… Po rozvodu rodičů žije Petra v nové harmonické rodině své matky na malém městě. Má však pocit, že byla o mnohé ošizena, když s vlastním otcem nemohla být dva roky na Kubě. Proto uvítá otcovu nabídku, aby se přestěhovala k němu do Prahy. Zvláště pak jí láká jeho slib, že jí pomůže dostat se na výtvarnou školu. V Praze ale velmi citelně postrádá srdečné rodinné ovzduší, i když se jí otcova nová žena snaží porozumět. Otec ji sice hmotně zabezpečil, ale o ni se vlastně nestaral. Petřinu krizi znásobí i negativní posudek odborníka na její výtvarný talent…

Inspektor Popleta (Inspector la Bavure) 1980

Novopečený policejní komisař Michel Clément nastupuje po škole na stáž do Paříže. Dráha, na niž se vydal, je však pro něj spíš nepohodlná. Michel vlastně jenom splnil přání své matky, když se přihlásil do řad policie, a závěrečnými zkouškami prošel jen díky zásluhám svého otce, slavného detektiva. Nyní by měl ukázat, co umí, jenomže služba zákonu opravdu není jeho parketa. Navíc má proti sobě ke všemu odhodlaného zločince…

Hra bez lásky (Hra bez lásky) 1980

Autor Štefan Králik situoval hru do roku 1940. Je to bolestný, až nemilosrdný pohľad na čerstvo zažitú skúsenosť Slovenského štátu, na formu spoluvlády cirkvy a svetskej moci, ktorá plodila pokrivené sociálne a etické normy.

Hlas krve (Hlas krve) 1980

Zápletka této poněkud bláznivé komedie se odvíjí od záměny, která se jednoho dne stala velmi zaměstnanému panu Novákovi ve školce. Manželka musela odjet na služební cestu a roztržitý pan Novák si místo vlastního syna Ondry vyzvedl jiné dítě – Míšu. Záměně napomohlo, že oba kluci měli úplně stejné pláštěnky s kapucí. Když šel chlapce vrátit, Míšova matka prohlásila, že Novák je pravým Míšovým otcem, o jeho totožnosti totiž měla velmi mlhavou představu. A když se tak oba hezky na ulici hádali, kluci se tajně opět vyměnili. Míšova matka odvedla Ondru domů, Novák, spěchající na letiště, odvezl vyměněné dítě ke svým rodičům, aby ho pohlídali. A protože dědeček s babičkou chlapce nikdy neviděli, nic nepoznali… Jak tento propletenec záměn a omylů asi dopadne?

Herbie a poklad Inků (Herbie Goes Bananas) 1980

Kamarádi Pete a David jedou do Mexika pro auto, které tam Petův strýc zanechal svém synovci. Volkswagen brouk – Herbie – na to sice nevypadá, ale zdá se, že by mohl hravě vyhrát Velkou cenu Brazílie, kam oba mladíci směřují. Ve městě jim ale ukradne peněženku Paco, sirotek a příležitostný čistič bot, a tak se ho napřed pokoušejí najít. Paco ale ukradne peněženku i muži jménem Prindle, který má se svými kumpány plán, jak ukrást zlatý poklad Inků. Má film, na kterém je místo, kde by měl poklad být. A právě tento film ukradl s peněženkou malý Paco. Má tedy teď v patách už několik pronásledovatelů. Paco se nakonec před Prindlem ukryje v kufru Herbieho a dostane se tak na loď směřující do Panamy. Pete a David se na palubě seznámí s energickou dámou v nejlepších letech Louise a její neteří Melissou, doktorkou historie. Herbie mezitím v podpalubí pomůže Pacovi, kterého kapitán zavřel do klece, dostat se ven a ujíždí s ním po palubě. Rozhořčený kapitán, námořník tělem i duší, vyžadující bezpodmínečnou poslušnost, ho nechá za trest hodit do vody. Herbie, kterému malý Paco říká Ocho a kterého považuje za kamaráda, mizí ve vlnách.

Druhovia (Druhovia) 1980

Dramatický príbeh na motívy autentických udalostí v čase oslobodenia Bratislavy Červenou armádou v r. 1945. K vyslúžilému kapitánovi Československej plavby dunajskej Rubešovi 35 rokov po vojne prichádza redaktor s prosbou, aby pomohol sovietskemu námorníkovi Sášovi Rybakovovi nájsť človeka, čo mu vo vojne zachránil život a ktorého toľké roky márne hľadal. Dej príbehu nás zavedie medzi členov pokrokovej ilegálnej skupiny, ku ktorej patrí i Rubeš. Udalosti okolo záchrany budovy Agencie, ktorú sa fašisti pokúsia zničiť aj s ľuďmi, dokresľujú výrazné ľudské charaktery, postoje, aj vnútorné konflikty medzi svedomím a strachom o holý ľudský život.

Dopis psaný španělsky (Dopis psaný španělsky) 1980

Příběhy Zbyňka, Alenky a Kateřiny jste sledovali v inscenacích Podnájemníci a Otec nebo bratr. Ze Zbyňka a Kateřiny se stali manželé a z Alenky krásná mladá dáma. Matky a otcové nejlépe vědí, jak složité tím začíná období v životě rodiny. Slečna začíná objevovat dosud neznámý svět, v němž se bývalí nesnesitelní kluci mění v docela snesitelné mladé muže. Většinou ovšem s vlastnostmi, které se rodičům nejeví jako zcela ideální. Je-li Zbyněk bratr s povinnostmi otce, pak s Alenčinou dospělostí stojí na prahu starostí, které mu pořádně zamotají hlavu… Na řadě je poslední díl oblíbené komediální trilogie.

Veronika, prostě Nika (Veronika, prostě Nika) 1980

Veronika je veselá, živá holčička s velkým osobním kouzlem, jemuž jen málokdo dokáže odolat. Milovnice zvířat, nadaná výřečností, s níž dokáže každou svou nezbednost svést na staršího bratra, má doma i ve škole zelenou“. V jejím příběhu, který plyne lehce a v humorné poloze, dochází pojednou k dramatickému zlomu. To ve chvíli, kdy Veronika uteče v noci z domova, aby se setkala s neznámým mužem , který jí slíbil malé štěně…

Zlatý náhrdelník (Zlatý náhrdelník) 1980

Hudební pohádka o kouzelné moci svatebního daru… Princ Petr z pohádkového království Fantazie se vydá požádat o ruku princezny Jany , která právě slaví 18. narozeniny. Na cestě ho ale přepadnou princeznini zlí bratranci Hubert a Robert ( a ) a oberou ho o kouzelný náhrdelník, který přejímá vlastnosti toho, kdo ho nosí. Hubert s Robertem předají princezně náhrdelník a z milé dívky se rázem stane protivná, zlá a panovačná princezna. Petra zachrání hajný , ale když se princ dostaví na zámek, dá ho princezna uvrhnout do věže. Bratrancům se kouzlo líbí, už se těší, jak pomocí náhrdelníku budou všechny ovládat. Naštěstí se Petrovi podaří ze zámku uprchnout a s pomocí kouzelného čaje princeznu vyléčí.

Chvíle pro píseň trubky (Chvíle pro píseň trubky) 1980

Křehký příběh Vítka a Katky, které sbližuje stejné životní postižení.Do prvního ročníku hudební školy pro nevidomé je přijat nadaný Vít (, dabovaný ), chlapec, který postupně ztrácí zrak. Se svou zrakovou vadou i perspektivou oslepnutí se nedokáže sžít. Potkává se s podobně postiženou Katkou , která je pro něj posilou, a jejich křehký vztah prochází různými peripetiemi. Zamilovaný Vítek pro Katku složí skladbu na trubku. Katka se ale setká s jiným, zdravým mladíkem a začne váhat. Teprve milostné zklamání ji přesvědčí, kterému z těch dvou může věřit…