Archivy blogu

Pascaliho ostrov (Pascali’s Island) 1988

Nenápadného Basila Pascali jste mohli na počátku 19. století potkat na jednom z řeckých ostrovů. Byl to zapomenutý sultánský špión. Pravidelně posílal do Istambulu depeše s tajnými informacemi, které ale už dávno nikdo nečetl, a byl zamilován do malířky Lydie. Možná je zde úplně zbytečně. Ale možné také ne. Na scénu přichází britský archeolog a s ním pozoruhodné zjištění.

Sedem jednou ranou (Sedem jednou ranou) 1988

Miro Noga ako krajčír Šimon z Romádie upozorní na seba drábsku princeznú Helenu, keď jej dvornému básnikovi Krišpínovi opraví roztrhnutú nohavicu tak, že ju odstrihne. Hrdinom sa stane vo chvíli, keď jedným plesnutím zabije sedem múch. Vyzbrojený povesťou bojovníka sa vyberie do sveta, aby našiel svoje šťastie. V susednom Drábsku sa preteká s obrom v drvení kameňov a hádzaní do výšky. Svojou prefíkanosťou obra porazí. V blízkom mestečku zosmiešni výbercu daní a nakoniec sa rozhodne získať princeznú, ktorú kráľ Rudolf sľúbil tomu, kto osuší jej slzy. A šikovný Šimon neváha.

Čokoláda (Chocolate) 1988

Zámožná běloška France se po mnoha letech života ve Francii vrací do rodného Kamerunu. Během pobytu vzpomíná na své mládí. Když v padesátých letech minulého století vyrůstala v bývalé francouzské kolonii, byl její život plný privilegií, útěků a nevědomosti. Sblížila se s africkým sluhou jménem Protée a nevnímala rasové i společenské napětí, které kolem ní panovalo. Režisérka přejímá pozorovatelské hledisko malé dívky, a aniž by někoho hodnotila či kritizovala, odhaluje svázanost tehdejší společnosti. Pod povrchem elegantního filmu tak tepe touha po společenském i sexuálním uspokojení.

Big Man VI. – 395 dolarů za unci (395 dolarů za unci) 1988

Neohrožený Bud Spencer alias soukromé očko Jack Clementi pátrá po boku zrádného zločince po dodávce plné zlatých cihel.

Big Man II. – Bumerang (Bumerang) 1988

Detektiv společnosti Insurance International Co. Jack Clementi pátrá po vyděračích velké zbrojařské firmy. Společnost nechce riskovat životy svých zaměstanců, ale vydírání by se mohlo zvrhnout do spirály nekonečných ústupků. Kdo je za tím vším? Někdo ze společnosti v tom musí mít prsty. Jack musí vypátrat, kdo má o zbraně takový zájem a proč. Ovšem zbraně nejsou housky a úkol tentokrát vyžaduje notnou dávku odvahy a chladnou hlavu.

Big Man V. – Uloupené šperky (Big Man: Diva) 1988

Detektiv Jack Clementi je tentokrát velmi potěšen svým úkolem. Společnost ho posílá na francouzskou riviéru za herečkou Susy Kaminskou, jejímž dlouholetým obdivovatelem Jack je. Její pojištěné šperky se ztratily. Vyšetřování ukáže, že madam Kaminski není takový andílek, za jakého se vydává. Případ ještě více zamotají dvě vraždy a Jack musí předvést svůj vyšetřovací repertoár v plné šíři.

Kalhoty od krejčího ze Lhoty (Kalhoty od krejčího ze Lhoty) 1988

Do dnešní další Pohádky pro pamětníky jsme vybrali jednu o tom, jak čert dokáže udělat lidem peklo na zemi. Čert Václav se rozhodne, že na zemi bude zkoušet lidi, protože si myslí, že jsou hloupí a lehce se nechají přemluvit ke zlu. Je tu ale i mládenec Ondra , který naopak věří v lidské dobro. A tak spolu uzavřou sázku. Zavítají do vesnice Zadní Lhota, kde žijí tak trošku přihlouplí radní v čele se starostou . Jak to dopadne? Čert nepochodí, lidská dobrota a chytrost zvítězí. Jsme přece v pohádce…

Big Man I. – Neobvyklá pojistka (Big Man – An Unusual Insurance) 1988

Jack Clementi je pro pojišťovnu Insurance International Co. opravdový poklad. Svým bravurním vyšetřováním a odvážnou povahou řeší složité případy a zachraňuje tak mateřské firmě spoustu peněz. Tentokrát jde o podezřelou ztrátu velkého množství léků. Jack se vydá do Říma a zjistí, že má co dělat s mafií. Rozhodne se praštit přímo do vosího hnízda a vyprovokovat pachatele k akci – unese jednoho z mafiánských bossů. Reakce mafie přichází okamžitě a je tvrdší, než Jack očekával.

Dědeček (Dědeček) 1988

v titulní roli komedie o ješitném muži, který se odmítá smířit se svým věkem… Rozvedený pikolista Richard se tajně schází s mladou milenkou Alenou. Z ješitnosti však před ní tají, že už je dědečkem. Jednoho dne Richarda jeho exmanželka, dcera a sestra pošlou s kočárkem na procházku do parku. Tam ale muž zahlédne Alenu, která tu je s kamarádkou, v panice nechá kočárek stát na cestě a ukryje se do křoví. Během krátké doby obklopí opuštěný kočárek několik lidí, mezi nimi i Alena a příslušník VB. Ten zatím dítě svěří Aleně, která si je odveze domů. Tam už na ni čeká Richard, který se však k dítěti nezná. Richardova sestra mezitím zavolá na VB a zjistí tak, kde dítě je. Jak se Richard ze zapeklité situace dostane?

Proces s vrahy Martynové (Proces s vrahy Martynové) 1988

Tento příběh byl volně inspirován skutečným kriminálním a soudním případem. Odehrál se v Praze a v Tatrách v letech 1926-1928 a byl později označen za jeden z největších, ne-li vůbec největší, jaký předmnichovská republika zažila. Přesto se tehdejší policii a justici nepodařilo objasnit a uzavřít případ tak, aby ještě dlouho po skončení procesu nevyvolával oprávněné otázky. I když soud vynesl rozsudky, zůstal případ svým způsobem otevřený, a tak je také zachycen ve scénáři, který zůstal v základním půdorysu věrný skutečnosti, říká scenárista , autor dvoudílné televizní inscenace Proces s vrahy Martynové… Proces zabíral první stránky tehdejších raníků i večerníků, novin všech politických stran a směrů. Proč tolik senzace? Do té doby pro vraždu před soudem stávali většinou lidé, kteří trestný čin páchali z běžných pohnutek: žárlivost, sociální motivace, loupež. Tentokrát se před soudem pro vraždu ocitli tři mladí intelektuálové: lékař, spisovatel, esejista, překladatel, divadelní kritik a recenzent – v jedné osobě, známý novinář se styky ve vysokých kruzích a herec.